Arama

Dört yıllık engelin ardından 'den ilk umre kafilesi yola çıktı

Yayınlanma Tarihi: 03.03.2019 18:49 Güncelleme Tarihi: 03.03.2019 18:49
Dört yıllık engelin ardından Gazze'den ilk umre kafilesi yola çıktı

ablukası altındaki 'den yaklaşık 4 yıl sonra ilk umre kafilesi yola çıktı.

İsrail ablukası altındaki Gazze'den yaklaşık 4 yıl sonra ilk umre kafilesi yola çıktı.

Şeridi'nden kutsal topraklara gidebilmenin tek yolu olan 'nın tarafından Aralık 2014'te kapatılmasının ardından umre ziyareti gerçekleştiremeyen Gazzeliler, bu imkanın tekrar kendilerine verilmesiyle kutsal topraklara doğru yola koyuldu.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Gazze'deki Vakıflar Bakanlığının ve Umre Ofisi Müdürü Adil es-Savalihi, yaklaşık 4 yıllık umre engelinin ardından 798 kişiden oluşan ilk kafilenin kutsal topraklara doğru yola çıktığını söyledi.

Kahire Uluslararası Havalimanı'nda 3 uçağın umreye gidecekler için tahsis edildiğini belirten Savalihi, ilk uçağın 'a gitmek üzere yarın sabah havalanacağını dile getirdi.

Savalihi, uzun süredir yaşanan engele rağmen umre için az sayıda kişinin müracaat ettiğini ifade ederek, bu durumun ablukası ve Gazze Şeridi'nin karşı karşıya bulunduğu zor ekonomik koşullardan kaynaklandığını kaydetti.

Gazze'deki ile Hac ve Umre Ofisinden yetkililer 29 Ocak'ta umre turlarına izin verilmesi için çalışmalar yapmak üzere Mısır'ı ziyaret etmişti.

Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis de bu temasların ardından 12 Şubat'ta yaptığı açıklamada Gazze Şeridi'nde umre sezonunun mart ayında yeniden başlayacağını duyurmuştu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN