Arama

Rakkalı muhaliflerden 'ye “teröre destek” tepkisi

Yayınlanma Tarihi: 26.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 26.09.2017 16:52
Rakkalı muhaliflerden ABD'ye “teröre destek” tepkisi

, 'nin, İtalya'nın başkenti 'da düzenleyeceği "'yı yeniden yapılandırma" toplantısına, terör örgütü / de davet edildiği için katılmayacaklarını duyurdu

, 'nin, 'nın geleceğini terör örgütleri / ile konuşma teklifini reddetti. Suriyeli muhalifler, ABD'nin, İtalya'nın başkenti 'da düzenleyeceği "Rakka'yı yeniden yapılandırma" toplantısına, terör örgütü PKK/PYD de davet edildiği için katılmayacaklarını duyurdu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) bağlı Rakka yerel meclisi başkanı , AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin hem kendilerini hem PKK/PYD'nin kurduğu sözde Rakka konseyini Roma'da bir toplantıya davet ettiğini söyledi.

Şuveyş, toplantının Roma'da yapılmasının, "İtalya'nın Rakka'da kurulacak polis teşkilatının eğitimini üslenecek olmasından kaynaklandığını" belirtti.

"Bu toplantıya katılmak, PYD'yi kabul etmek, tanımak anlamına gelir." ifadesini kullanan Şuveyş, PKK/PYD'ye meşruiyet kazandırmamak için Roma'ya gitmeyeceklerini vurguladı.

Şuveyş, şöyle devam etti:

"ABD, Rakka'yı oyun yapmaya çalışıyor. Toplantıda tüm Rakka'yı değil, sadece Rakka merkezini konuşacaklar. Kırsalını konuşmayacaklar. ABD'nin bu çabaları başarılı olmayacak çünkü Rakka'nın çocukları olarak PYD ile sonuna kadar savaşacağız. Biz daha önce Amerikalıları uyardık. 'PYD Rakka'da kalırsa, bu yıllar sürecek bir savaşa yol açacak.' dedik. Amerika, bu toplantıyı 2 ay önce gündeme getirmişti. Katılmamız için çok çaba sarf etti ama biz gitmeyeceğiz."

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN