Arama

“Ambargocular, Türk üssünün kapatılmasını istedi”

“Yeni havaalanından vazgeçilsin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün adı değişsin, yatırımlar durdurulsun” gibi Gezi Parkı ile hiçbir bağı olmayan taleplerin gündeme getirildiği isteklerin bir benzeri Katar’da yaşandı.

“Ambargocular, Türk üssünün kapatılmasını istedi”
Yayınlanma Tarihi: 17.7.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 17.07.2017 16:25

Katar Savunma Bakanı Khalid bin Mohammad Al-Attiyah TRT World'e özel açıklamalarda bulundu.

TRT World'ün sorularını yanıtlayan Al-Attiyah Suudi Arabistan'ın başını çektiği abluka uygulamasına değindi.

Katarlı bakan kendilerine dayatılan 13 madde arasında ülkedeki Türk üssünün kapatılması talebinin olduğunu da söyledi. Al-Attiyah TRT World'e verdiği demeçte 15 Temmuz darbe girişimini de değerlendirdi.

Türkiye'nin İslam dünyası için onurlu bir duruş sergilediğini belirten Katar Savunma Bakanı benzer bir darbe girişimi için sıradaki ülkenin Katar olabileceği ihtimalinden bahsetti.

Soru: Türkiye'nin Katar'daki askeri üssü bir tartışma konusu oldu mu?

"Evet, öyleydi. Türkiye'nin askeri üssünü kapatmak bizden istenen 13 maddeden biriydi. Ne yazık ki Katar'a saldırıp abluka altına aldılar. Ablukayı ne zaman yapacaklarını onlar seçtiler. Ancak. çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki ülke arasındaki, iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir."

Soru: Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçti. Sizce Katar'ın böyle bir müdahale ile karşı karşıya olma ihtimali nedir?

"Evet, bu olayı çok yakından takip ettik. Katar Emiri o gün Erdoğan'ı arayan ilk devlet başkanıydı. Düşünüyoruz ki Katar sıradaki hedef olabilir. Çünkü Türkiye ve Katar dünya üzerindeki mazlum insanlar için ortak onurlu bir duruş sergiliyor, bu noktada Katar bir sonraki hedef olabilir."

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN