Arama

İslam dünyası zorlu bir süreçten geçiyor

Yayınlanma Tarihi: 26.06.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 26.06.2017 13:17
İslam dünyası zorlu bir süreçten geçiyor

Katar Emiri Al Sani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi yaptı. Al Sani, İslam dünyasının zorlu bir süreçten geçtiğini, ülkesinin sorunların çözümü için işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Katar Emiri Al Sani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi yaptı. Katar'a verdiği destekten dolayı İran devleti ve halkına teşekkür eden Al Sani, İslam dünyasının zorlu bir süreçten geçtiğini, ülkesinin sorunların çözümü için işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, Katar'a uygulanan ablukanın "kabul edilemez" olduğunu savundu. Ruhani, İran'ın hava, kara ve deniz sahasının dost ve komşu diye tanımladığı Katar'a daima açık olduğunu vurguladı.
İran Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin talebi üzerine yapılan görüşmede, Ruhani, "Tahran'ın Katar devleti ve milletinin yanında olduğunu" ifade etti.

Ruhani'den Katar'a tam destek: Yanınızdayız
Bölge ülkelerini aşırılıktan uzak durup rasyonel olamaya çağıran Ruhani, sorunların 'diyalogla' çözülmesinin altını çizdi. Ruhani, ülkesinin bölgede huzurun sağlanmasına yardımcı olabilecek her türlü işbirliğine hazır olduğunu söyledi.
Görüşmede, Katar'a verdiği destekten dolayı İran devleti ve halkına teşekkür eden Katar Emiri Al Sani, sorunların çözümü için işbirliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Katar'dan İran'la ilişkilerini kesmesi istenmişti
Suudi Arabistan öncülüğünde Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen bazı Arap ülkeleri, ilişkilerin normalleşmesi için bu ülkeye 13 maddelik bir talep listesi iletmişti. Listedeki başlıca talepler arasında ise Katar'ın İran'la ilişkilerini kesmesi ve Türkiye'nin Katar'daki askeri varlığına son verilmesi isteniyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN