Arama

Her şey 'milli savunma sanayi' için

Her şey ’milli savunma sanayi’ için
Yayınlanma Tarihi: 31.5.2017 13:23:00
Sakarya’da yaşayan mühendis Emre Sait ve Çiğdem Adatepe çifti, geliştirdikleri projelerle M-60, M-48, M-52 tankları ile Poyraz Mühimmat Aracı, Fırtına ve Panter obüslerine ait yedek parça üretiyor.

Sakarya’da yaklaşık 15 yıldır çalışmalarını yürüten elektrik elektronik mühendisi Emre Sait ve Çiğdem Adatepe çifti, M-60, M-48, M-52 tankları ile Poyraz Mühimmat Aracı, Fırtına ve panter obüslerine yedek parça üretmenin yanı sıra denizaltı sistemleri üzerinde yürüttüğü çalışmalarla da dikkati çekiyor.

ATP Mühendislik firmasının sahibi Emre Sait Adatepe, okuduğu haberlerde silah sistemlerindeki yedek parçaların yurt dışından çok yüksek fiyatlarla tedarik edildiğini fark ettiğini, "Biz bunu yerli ve milli imkanlarla yapabilir miyiz?" düşüncesiyle başladıkları çalışmaların giderek büyüdüğünü ve savunma sanayiye milli imkanlarla üretilmiş binlerce parça tedarik ettiklerini anlattı.

Özellikle savunma sanayi envanterinde bulunan M-60, M-48, M-52 tankları ile milli imkanlarla yapılan Poyraz Mühimmat Araçları, Fırtına ve Panter obüslerine ait yedek parçaları ürettiklerini aktaran Adatepe, genellikle zırhlı araçlara ait kontrol kutuları, sensör, siviç, röle ve bu sistemi tamamlayabilecek kablolar ürettiklerini bildirdi.

Denizaltı ile ilgili projeleri olduğunu ve bunu geliştirip savunma sanayi alanındaki dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirmeyi hedeflediklerini kaydeden Adatepe, "Projemizin yüzde 50’si bitmiş durumda. Hedefimiz Haziran 2018’e kadar projeyi bitirip, savunma sanayinin hizmetine sunmak.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN