Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Bakan Kaya da Silivri nöbetinde: Büyük bir tiyatro oynanıyor içeride

Bakan Kaya da Silivri nöbetinde: Büyük bir tiyatro oynanıyor içeride

Bakan Kaya da Silivri nöbetinde: Büyük bir tiyatro oynanıyor içeride
Yayınlanma Tarihi: 31.5.2017 14:13:00 Güncelleme Tarihi: 31.05.2017 14:14
15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin "Yurtta Sulh Konseyi" İstanbul yapılanmasını da kapsayan İstanbul’daki ana darbe davasının görülmesine Silivri’de devam ediliyor.

BAKAN KAYA VE MİLLETVEKİLLERİ DE İZLEYİCİ OLARAK KATILDI

Habertürk Haber Merkezi’nden Veli Sarıboğa’nın edindiği bilgilere göre; Silivri’de büyük duruşma salonunda yapılan FETÖ’nün 15 Temmuz İstanbul ana darbe davasının ikinci duruşmasına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile Hasan Turan da izleyici olarak katıldı.

"BÜYÜK BİR TİYATRO OYNANIYOR İÇERİDE"

Mahkeme salonunda duruşmayı izlediğini anlatan Kaya, "Bir tiyatro oynanıyor, bir tiyatro sahnesi gibi. Sanki TBMM’yi bombalayanlar onlar değilmiş gibi, sanki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ni bombalayanlar onlar değilmiş gibi davranılıyor. İçeride darbecilerin halini görmek... Gerçekten büyük bir tiyatro yaşanıyor içeride. Yüce Türk adaleti, inşallah hak ettikleri cezayı onlara verecektir." diye konuştu.

Devlet ve hükümet olarak, şehit yakınlarının yanında olduklarını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Şehitlerimizin aziz emanetlerine çıkmak bizim için bir gurur vesilesi. Silivri uzak bir yer. Bakanlık olarak buraya ring seferler koyduk, şehit yakınları, gaziler, müştekiler ve davayı izlemek isteyenlere her türlü hizmeti sunacağız. Ayrıca avukatlarımız burada. Onlar da davayı yakından takip ediyor. Bu millet, bu hain darbe girişimini geriye püskürttü, bu hain darbeciler adalet önünde en ağır cezayı alacaklar. Milletimiz müsterih olsun."

Bakan Kaya, açıklamasının ardından şehit yakınları ve gazilerle sohbet ederek, taleplerini dinledi.
KATILMA TALEPLERİ KABUL EDİLDİ

Suçtan doğrudan zarar gördüğü gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile olaylarda şehit olanların yakınları ve gazilerin davaya katılma talebini kabulüne karar verilen duruşmada daha sonra sanık savunmalarına geçilmişti.

İLK SAVUNMAYI ERDAL ÖZTÜRK YAPMIŞTI

Duruşmada, olası darbede İstanbul sıkıyönetim komutanı olacağı kaydedilen dönemin 3’üncü Kolordu Komutanı Erdal Öztürk savunmasını yapmıştı. Hakkındaki suçlamalarının asılsız olduğunu öne süren Öztürk’ün bugün devam edilecek duruşmada çapraz sorgusu yapılacak. Öztürk’ün çapraz sorgusunun ardından diğer sanıkların savunmasına geçilecek. Öte yandan duruşma öncesinde 15 Temmuz Gazileri Platformu üyeleri başta olmak üzere üzere çok sayıda şehit yakını ve gaziler otobüslerle duruşmaya geldi.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN