Arama

'Manzara' uğruna tarihi kubbeyi deldiler!

Yayınlanma Tarihi: 30.12.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 30.12.2017 13:47
’Manzara’ uğruna tarihi kubbeyi deldiler!

Kösem Sultan tarafından 17’nci yüzyılda yaptırılan Eminönü Mercan’daki ’Büyük Valide Han’ın kubbesi, boğaza karşı zıplayıp fotoğraf çektirmek isteyenler ve reklam çekimi yapan ekipler yüzünden çöktü.

Eminönü'nde bulunan tarihi Büyük Valide Han'ın türbesi, boğaza karşı zıplayarak fotoğraf çekmek isteyenlerin kurbanı oldu. Bakanlık tarafından yasak konulsa da, sosyal medyada paylaşım yapmak isteyenler yasağı dinlemedi. Tarihi binanın kubbesinde delik oluştu.

Muhteşem boğaz manzarası nedeniyle, sosyal medya paylaşım sitelerine fotoğraf koyanların vazgeçilmez mekanı haline gelen Büyük Valide Han'ın girişine Turizm Bakanlığı tarafından asılan uyarı levhasında "Can, mal ve çevre güvenliği açısından bu alan süresiz olarak kapatılmıştır" yazıyor.

KUBBE ALARM VERİYOR

Büyük Valide Han'ın yıllara meydan okuyan kubbeleri, fotoğraf meraklılarının hor kullanımına dayanamadı. Bazılarında çökmeler başladı. Çöken bir kubbenin üzeri tahta ve saçla kapatıldı. Bir başka kubbede de büyük delikler oluştu. Aşağıdan bakıldığında artık gökyüzünü görmek mümkün.(Hürriyet)

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN