Arama

Şimdi bu adam terörist değil mi?

Mehmet Barlas bugünkü yazısında Las Vegas'taki saldırı üzerinden batının İslamofobi handikapını değerlendirdi. Barlas daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık gündeme getirdiği katilin müslüman olmaması durumundaki çelişkili tutumu bakın nasıl değerlendirdi.

Şimdi bu adam terörist değil mi?
Yayınlanma Tarihi: 5.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 05.10.2017 12:17

Las Vegas'taki otelin 32'nci katından otomatik silahlarla açık hava konserine katılanlara ateş açıp 58 kişiyi öldüren ve 500 kişiyi yaralayan 64 yaşındaki Stephen Paddock Müslüman olsaydı, tüm Amerikan medyası onu "Terörist" olarak niteleyecekti. Bu tanımlama yapılırken de kimse onun gerçekten bir terör örgütüne bağlı olup olmadığını da araştırmayacaktı. Bu katil Müslüman olmadığı için de ABD medyası onu "Yalnız kurt", "Emekli muhasebeci", "Kumarbaz" ya da "Dede" şeklinde tanımlıyorlarmış. Hiçbir medya organı ona "Terörist" demiyormuş.

TERÖRİST DEĞİL Mİ?

BBC'nin haberine göre ABD'nin tüm beyinleri Paddock'un bu katliamı neden gerçekleştirdiğini bulmaya çalışıyorlarmış. Ama bütün çabalara rağmen bir terör bağlantısı bulunamamış. Yasalarda "Toplumun can güvenliğini hedef alan" ve "Federal ya da yerel yasaları çiğneyen" eylemlere "Terörist eylem" denilse bile, bu son katliamın faili Müslüman olmadığı için, kimse onu terörist olarak nitelemiyormuş.

GÜLEN TERÖRİST DEĞİL Mİ?

Bu ABD de böyle işte... Acaba Pensilvanya'da ikamet eden, Türkiye'de devleti ele geçirmeyi amaçlayan ve ölümlere sebep olan sayısız eylemin ana faili olarak Türk yargısı tarafından ABD'den istenen Fetullah Gülen acaba Müslüman değil mi ki onu Amerikalılar terörist olarak görmüyorlar? Aynı şekilde ABD yönetimi PKK/PYD terör oluşumunu da bu şekilde mi ele alıyor ki, onu Paddock'un katliamını gerçekleştirdiği silahlarla donatıyor?

SİYASETE DESTEK

Bizim ittifakımızın patronu olan ABD'nin gariplikleri bunlarla bitmiyor. ABD'deki silah üreticilerinin ve satıcılarının siyasetçilere verdiği destekler sonunda, bu ülkede bireysel silahlanmayı serbest kılan yasalar değiştirilemiyor. Örneğin Trump'ın başkanlık kampanyasına da 30 milyon dolar katkıda bulunmuş silahçılar... Ve Kongre Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nın korumalarına silah satışına onay vermiyor. Ama Paddock benzeri katiller, canının istediği kadar silahı kolayca satın alabiliyor.

Bütün bu gariplikleri anlayan varsa ortaya çıkıp konuşmalıdır.

Sabah

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN