Arama

Ecdadın çalınan kemikleri sonunda defnedildi!

Ecdadın çalınan kemikleri sonunda defnedildi!

’da ’ndeki türbede karışan ve ’in kemikleri belirlenip yeniden İslami usullere göre defnedildi.

'da döneminde yapılan 'ndeki türbede, geçmiş yıllarda yapılan temizlik ve restorasyon sırasında 2'nci Kılıçarslan ve 1'inci 'in kemikleri karışmıştı. İddiaya göre; Anadolu döneminde yapılan camideki türbede 1960'lı yıllarda restorasyon ve temizlik yapıldığı sırada işçiler, sultanların kemiklerini sandukaların altındaki mezarlardan çıkartıp torbaların içine koydu. Ancak gece açık bırakılan havalandırma bölümlerinden içeri giren köpekler ağzı açık bırakılan torbalardaki sultanların kemiklerinden bazılarını kapıp kaçtı. Ertesi sabah durum fark edildi. Kemikler çevresinde ve biraz ilerisindeki şimdiki 'nda çevresinde saçılmış halde bulunup toplandı.

2014'TE YENİDEN RESTORASYON BAŞLATILDI

Halen devam eden çalışmalar kapsamında geçmiş yıllarda karıştığı ileri sürülen ve yıllarca bekletilen kemiklerden Sultan 2'nci Kılıçarslan ve oğlu 1'inci Gıyaseddin Keyhüsrev'in kemikleri, kafataslarından yola çıkılarak tespit edildi. Tespitin ise bilimsel yöntemlerle, tarihi belgelerde yüz ve kafa yapısı, o dönemlerdeki yara ve benzeri belirleyici özellikler sayesinde yapıldığı öğrenildi. Sultanların birinde ise siyanüre benzer bir zehirin tespit edildiği de ileri sürüldü.

Belirlenen iki sultanın cenazeleri, geçen 28 Temmuz'da yeniden İslami usullere göre hazırlanıp, , AK Partili iki milletvekili ve bazı üst düzey bürokratların katıldığı, İl Müftüsü Ali Akpınar'ın kıldırdığı cenaze namazıyla yeniden defnedildi. Türbede bulunan diğer 6 sultanın kemiklerinin akıbeti ise sır gibi saklanıyor. Konu ile ilgili Konya Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgi vermekten kaçındı.

TÜRBEDE 8 SULTAN VAR

Sultan tarafından 1221'de ibadete açılan caminin bahçesindeki türbede Selçuklu Devleti'nin sultanlarından 1'inci Sultan Mesud, 2'nci Kılıçarslan, 2'nci Rükneddin Süleyman, 1'inci Gıyaseddin Keyhüsrev, 1'inci Alaeddin Keykubat, 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev, 4'üncü Kılıçarslan, 3'üncü Gıyaseddin Keyhüsrev'in sandukaları bulunuyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN