Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Myanmar'daki kanlı terörün yüzü: Burmalı Bin Ladin Aşin Wirathu

Myanmar'daki kanlı terörün yüzü: Burmalı Bin Ladin Aşin Wirathu

Myanmar ordusunun operasyonlarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 300 bin'i aştı. Bangladeş Dışişleri Bakanı ise 3 bin Müslümanın öldürüldüğünü kaydetti. Son dönemde tırmanan şiddet olaylarından Budist keşiş "Aşin Wirathu" ve onun önderliğindeki "969" adlı milliyetçi örgütü sorumlu tutuluyor.

Myanmar’daki kanlı terörün yüzü: Burmalı Bin Ladin Aşin Wirathu
Yayınlanma Tarihi: 11.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 11.09.2017 15:52

Amerikan TIME dergisine kapak olan Aşin Wirathu Batı'da "Budist Terörün Yüzü" olarak tanınıyor.

Budist keşiş, kendisinden ülkenin eski ismi Burma'dan hareketle "Burmalı Bin Ladin" olarak bahsediyor.

Aşin Wirathu, Myanmarlı budist rahip. Myanmar'daki İslam karşıtı "969" hareketinin lideri. Budist rahip, kendisinden ülkesinin eski adından hareketle "Burmalı Bin Ladin" diye bahsediyor.

Sözleriyle kitleleri korku ve nefrete iten Wirathu, Müslümanların ülkeyi ele geçirmeye çalıştıklarını öne sürerek taraftar topluyor. Yüzde 90'ı Budist olan 55 milyonluk ülkenin sadece yüzde beşi Müslüman. Rohingyaların ülkeden sürülmesini isteyen Wirathu, son yıllarda tırmanışa geçen İslam karşıtı şiddetten sorumlu tutuluyor.

25 YIL CEZA ALDI, 9 YIL SONRA SERBEST KALDI

Wirathu Müslümanlara vatandaşlık verilmesine karşı. Müslümanların, Budistlerle evlenmesinin de yasaklanmasını istiyor. İslam karşıtı açıklamaları sebebiyle 2003 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 9 yıl sonra serbest bırakıldı.

2012'de Rohingyaların ülkeden çıkarılmasını teşvik eden mitingi sonrası Arakan'da şiddet olayları patlak verdi, 14 kişi öldü. Sonraki aylarda sosyal medyadaki nefret söylemleriyle onbinlerce takipçi topladı. Hükümetin Müslüman karşıtı yasalar çıkartmasında etkili oldu. 2013 yılında "Budist Terörün Yüzü" manşeti ile TIME dergisine kapak oldu.

"KAN DÖKME ZAMANIDIR"

Wirathu, röportajında "Artık uysal olma zamanı geçti. Zaman, öfke ve intikam zamanıdır. Kanımızın kaynaması ve kan dökme zamanıdır" dedi. Myanmar yönetimi derginin ülkeye girişini yasakladı.

"Müslümanların yılanlar kadar tehlikeli olduğunu" söyleyen Wirathu, "sevgiyle ve iyilikle dolu olabilirsiniz ancak deli bir köpeğin yanında uyuyamazsınız" diyerek Müslümanlara hakaret etti.

Tüm bu açıklamalarına rağmen Budist rahip "nefreti körüklemediğini, sadece kendi halkını koruduğunu" öne sürüyor.

Wirathu'nın 2018'in Mart ayına kadar miting ya da gösteri yapması yasaklanmış durumda, ancak takipçilerinin ordunun operasyonlarına paralel olarak Müslümanlara saldırdığı ifade ediliyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN