Arama

Ne tarafa döneceğini şaşırdı

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Darbeyi Gülen Cemaati yaptı’ diyen CHP raporuna rağmen FETÖ’cü terör örgütü üyelerine yönelik etkili bir yönetimin uygulandığı OHAL’i (Olağanüstü Hal ilanını) 20 Temmuz darbesi olarak ifade ediyor.

Ne tarafa döneceğini şaşırdı
Yayınlanma Tarihi: 29.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 29.06.2017 17:31

Darbeye destek verdiği delillerle ortaya çıktığı için tutuklanan, yargılanan kimselere verdiği destekle gündemin tansiyonunu yükselten Kılıçdaroğlu, 16 Temmuz'da TBMM'de yaptığı konuşmayı da, 7 Ağustos'taki Yenikapı mitingindeki konuşmasını da unutarak FETÖ'cü teröristlerle aynı dili konuşuyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ karşıtı bir dil kullanırken, son dönemde "Kontrollü darbe" ifadeleri büyük tepki görüyor. Kılıçdaroğlu 16 Temmuz'da olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada şunları söylemişti: "Dün yaşadığımız olay doğrudan bir darbe girişimidir... Dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı... Bu darbe girişimini parlamenter demokratik sistemimizin önlediğini de unutmamamız gerekiyor..."

Kılıçdaroğlu, 7 Ağustos'ta Yenikapı'daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nde ise FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğunu şu sözlerle dile getirmişti: "15 Temmuz akşamı TSK içinde yuvalanan bir çete grubu Türk demokrasisine, parlamentoya, hepimize darbe yapmak istedi. FETÖ terör örgütü yargının içinde, devletin her kademesinde yuvalandı. Daha önce F Tipi Örgütlenme diyorduk, şimdi FETÖ olarak tanımlanıyor."
CHP'nin hazırladığı darbe girişimi raporunda ise, "15 Temmuz kanlı darbe girişimini, Fetullah Gülen Cemaati yapmıştır. Darbe girişiminin amacı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine, insan haklarına, Atatürk milliyetçiliğine, özgürlükçü parlamenter demokrasiye ve kuvvetler ayrılığına dayanan demokratik rejimi, ortadan kaldırmaktır" ifadeleri kullanıldı.

Darbenin başarılı olması halinde, adı "Başbakan" olarak geçen aynı Kılıçdaroğlu, son dönemde ilginç bir dil kullanmaya başladı. 249 vatandaşın şehit edildiği, 2000'e yakın kişinin de gazi olduğu bir kalkışmayı adeta unuttu. Bunun yerine, Pensilvanya kaynaklı ifadeleri diline dolayarak "kontrollü darbe" diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kanlı darbeyi görmezden gelip OHAL uygulamasını "darbe" olarak göstermeye çalışıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN