Arama

Yaz ayları için sağlıklı beslenme tavsiyeleri

Yaz mevsimi ve sıcaklık artışı ile birlikte bedenimizde birçok değişiklik meydana gelir. Gittikçe kendini hissettiren bu sıcak havalarda vücudunuzu daha iyi hissettirmek, korumak için sağlıklı beslenme büyük önem taşır. Peki, sıcaklarda nelere dikkat etmeliyiz, hangi besinleri tüketmeliyiz? İşte sizler için sağlıklı beslenme önerileri…

  • 1
  • 30
YAZIN SIVI KAYBINA DİKKAT
YAZIN SIVI KAYBINA DİKKAT

Yaz mevsimiyle birlikte artan sıcaklar bedenimizde birçok değişikliğe neden olur. Vücut sıcaklığının normal değerlerde tutulabilmesi için terleme ile birlikte sıvı kaybı oluyor. Günlük olarak vücuttan yaklaşık 10 kupa (2,5 lt) su kaybı olur. Yaz mevsimi ile birlikte bu oran artar. Bu yüzden de sıvı ihtiyacı artar. Yaz sıcaklarında beslenmenizde belirli değişiklikler yapmanız sağlıklı beslenmeniz açısından büyük önem taşıyor.

  • 2
  • 30
SICAK HAVALAR SAĞLIK PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİYOR!
SICAK HAVALAR SAĞLIK PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİYOR!

Yaz mevsiminde hava sıcaklıklarındaki yükseliş ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerle birlikte; yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenir. Ayrıca sıcak havalarda terleme ile ortaya çıkan su ve mineral kaybı sonucu; baş dönmesi, bayılma hissi ve bulantı gibi sağlık problemleri de görülebilir.

Özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme oranı artmakta; sıcak havalarda besinlerin bozulma riski yüksek olduğu için de besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Ancak her mevsim olduğu gibi sağlıklı ve dengeli beslenme ile yaz aylarında da sıklıkla görülen bu tür sağlık problemlerinin azaltılması mümkün olmaktadır.

  • 4
  • 30
İÇECEK OLARAK NELER TERCİH EDİLMELİDİR?
İÇECEK OLARAK NELER TERCİH EDİLMELİDİR?

Birçok içecek arasında en iyi seçim sudur. Bununla birlikte terleme ile birlikte kaybedilen elektrolitlerin yerine gelmesi açısından ayran ikinci tercih olabilir. Taze sıkılmış meyve suları da bekletilmeden içildiği takdirde vitamin içeriği ve antioksidan -vücudun bağışıklık sistemini destekleyici- özelliklerinden dolayı tüketilebilir. Çay, kahve gibi içecekler ise bir parça sıvı ihtiyacını karşılasalar bile uzun vadede sıvı attırıcı etki gösterirler.

  • 5
  • 30
YAZ AYLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYELERİ
YAZ AYLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYELERİ

Sıcaklık artışı ile birlikte kilo problemleri, olduğundan daha fazla sorunlar yaratmaya başlar. Yaz mevsiminde sıvı ihtiyacıyla birlikte tansiyon, hipoglisemi -kan şekerinde düşme yaşanması- ve ödem gibi sağlık sorunları da ortaya çıkar. Bunların önlenmesi veya en aza indirgenmesi için şunlara dikkat edilmelidir:

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN