Arama

Uçurumun kenarından manzaraya dalmak: Preikestolen

Dümdüz bir uçurum ve fiyort manzarasıyla görülmeye değer bir doğa harikası… Ziyaretçilerini fazlasıyla heyecanlandıran bir yüksekliğe ve manzaraya sahip bir kaya: Preikestolen. Tek parçadan oluşan ve denizden 600 metre yükseklikte bulunan Preikestolen uçurumu tam olarak nerededir? Preikestolen uçurumuna nasıl gidilir? Eşsiz manzaralar eşliğinde, Preikestolen uçurumuna dair bilinmesi gerekenleri derledik.

Norveç'in büyük kısmı dağlık alanlardan oluştuğu için turizm şekli de bu yönde gelişmiş. Norveç'in Stavanger bölgesinde yer alan Preikestolen uçurumu da bu yönde gelişim gösteren doğal bir kaya. Ziyaretçilerini fazlasıyla heyecanlandıran bir yüksekliğe ve manzaraya sahip. Bu nedenle de mutlaka görülmesi gereken yerler listelerinin başında bulunuyor. Peki, Preikestolen uçurumu (Pulpit Rock) tam olarak nerededir? Preikestolen uçurumuna nasıl gidilir? Preikestolen uçurumu için yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

PREIKESTOLEN UÇURUMU ÖZELLİKLERİ

2015 yılında en nefes kesen görüntüleme platformu seçilen Preikestolen uçurumu, diğer adıyla Pulpit Rock, Stavanger bölgesinin Jorpeland ilçesinde yer alır. 604 metrenin üzerinde yükselen sarp bir uçurumdur. Sanki törpülenmiş gibi duran, dikdörtgen ve ikonikleşmiş bir kaya karşılar sizi.

Düzlük, yaklaşık 25 x 25 metrekare ölçülerinde bir kare şeklinde. Jeologlar buzulun hemen yanındaki bu platonun on bin yıl önce buzlanma ile şekillendiğine inanıyorlar. Dağ çatlaklarında donan sular, buzulla birlikte dev kayaları zorluyor. Bugün, Preikestolen'e (Pulpit Rock) çıkmak için geçmeniz gereken büyük bir çatlak var. Jeologlar yürümenin güvenli olduğunu söyledikleri için aşağı düşme endişesi taşımaya gerek yok.

PREIKESTOLEN UÇURUMUNA NASIL GİDİLİR?

Norveç'in en popüler yürüyüş ve tırmanış yerlerinden biri olan Preikestolen uçurumuna ulaşmak için öncelikle Stavanger şehrine gelmeniz gerekiyor. Stavanger'e yaklaşık 40 km mesafede Jorpeland isimli bir bölgede yer alıyor. Oslo üzerinden 7 saatte Stavanger'e ulaşmak mümkün. Stavanger'de pek çok konaklama imkânı da bulunuyor.

İki seçenekle Preikestolen'e gelinebilir; Bunlardan ilki Stavanger şehir merkezinden feribot ile Tau'ya (ortalama tek yön *200 Norveç Kronu ve 40 dakika yolculuk) geçmek, Tau üzerinden Pulpit Kayası park alanına ulaşmak.

*200 Norveç Kronu; 124,49 Türk Lirası'dır.

İkinci seçenek ise Stavanger şehir merkezinden Lauvik'e, oradan da feribot ile Oanes'e (ortalama tek yön *100 Norveç Kronu ve 10 dakika yolculuk) geçmek. Son olarak da Oanes üzerinden Pulpit Kayası park alanına ulaşmak.

*100 Norveç Kronu; 62,25 Türk Lirası.

Norveç'te tren yolculuğu ile seyahat ediyorsanız, Pulpit Kayası'na ulaşmak için ilk olarak Stavanger *tren istasyonuna ulaşmanız gerekiyor. Araç kiralamak isteyen gezginlerin yol boyunca tabelalara dikkat etmesi gerekiyor. Biraz karmaşık ama keyifli bir yolculuktan sonra Preikestolen'e ulaşılır. Pulpit Kayası başlangıç noktasında bulunan araç park alanı oldukça büyük olmakla beraber, bir otel ve restoran da bulunuyor. Park alanında ücretsiz tuvalet, turist bilgi merkezi, yemek yeme alanları da mevcut. Bir adet de market mevcut. (Günlük 300 Norveç Kronu; 186,74 Türk Lirası.)

*Norveç'te tren biletlerine NSB sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN