Arama

Prematüre bebeklerin gelişiminde müzik desteği

Bazı bebekler, henüz gelişimini tamamlayamadan dünyaya merhaba der. Anne karnındaki gelişimleri erken doğum sebebiyle yarıda kalır ve birtakım yöntemlerle büyümeye çalışırlar. Fiziksel büyümenin yanında zihinsel büyümeyi de tamamlamak durumunda olan prematüre bebeklerin en büyük yardımcısı ise müzik. İşte, tüm anne adaylarının ve prematüre bebek sahiplerinin müzik ve bebek gelişimi hakkında bilmesi gereken o detaylar…

  • 1
  • 14
İnsan doğmadan müzikle tanışıyor
İnsan doğmadan müzikle tanışıyor

İnsan dediğimiz varlık, doğmadan önce müzikle tanışır ve müziği duyabilir. Erken doğumlarda küveze alınan bebeklerin kulakları da aşırı hassastır. Ancak susturucularının zamanından önce çıkarılması, beyinlerinin sese ve sessizliğe zamanından önce ve ani maruz kalması nedeniyle stresi meydana getirebiliyor.

  • 2
  • 14
Prematüre bebeklere müzik desteği
Prematüre bebeklere müzik desteği

Yapılan çalışmalara göre gelişimin bu kritik dönemde bebeklere kontrol altında dinletilen müziğin kalp ve nefes ritimlerinin düzenlenmesine yardım ettiği, ayrıca uyku ve beslenme üzerinde de olumlu etkileri olduğu ortaya çıktı.

  • 3
  • 14
İsviçreli bilim insanları araştırdı
İsviçreli bilim insanları araştırdı

Müziğin tanımını "organize edilmiş sesler olarak yapan İsviçre merkezli bir çalışma, prematüre beyinleri müzik ile korumanın mümkün olup olmadığını araştırdı. Müziğin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde meydana getirdiği etkiyi inceleyen bu çalışma, aynı zamanda bu alanda bir ilk olarak kabul ediliyor. Bulgular, çalışmanın doğru yolda, orijinal bir çözüme doğru gittiğini gösteriyor.

  • 4
  • 14
Bebeklere her gün müzik dinletildi
Bebeklere her gün müzik dinletildi

Bazıları planlanandan aylar önce doğmuş prematüre bebekler arasında her gün düzenli olarak müziğe maruz bırakılanlarda beyin işlevlerinin diğerlerine göre daha iyi geliştiği gözlemlendi. Makalenin yazarlarından biri olan ve Cenevre Üniversitesi ile Cenevre Üniversite Hastaneleri sinirbilimcilerden Lara Lordier, "Gün boyu uygun zamanlarda keyifli uyaranlar planladık. Uyanma ve uyku zamanlarına müzik eşlik etti ve uyanma safhalarını etkileşimi müzikle destekledik." der. Ekip bu araştırma için 39'u prematüre, yüzde 24'ü normal zamanda doğmuş bebekle çalıştı.

  • 5
  • 14
Yenidoğan bebekleri hangi müzik sakinleştiriyor?
Yenidoğan bebekleri hangi müzik sakinleştiriyor?

Erken doğan bebekler arasından yalnızca 20 tanesi müzik desteği aldı. Bebeklere zil, arp ve Şehnai yani Hint kavalı (Hint fakirlerinin yılanları dans ettirdikleri flütün bir türevi) ile haftada 5 kez 8 dakika boyunca sakinleştirici fon müziği dinletildi. Yenidoğanları en çok sakinleştiren enstrümanın Şehnai olduğu görüldü.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN