Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Yaşam
  • Osmanlı’nın mührünü gururla taşıyan şehir Travnik’i gezme rehberi

Osmanlı’nın mührünü gururla taşıyan şehir Travnik’i gezme rehberi

Bosna-Hersek'in merkezinde yer alan ve Osmanlı şehir siluetini koruyan Travnik'in vezirler şehri olarak anıldığını biliyor muydunuz? Sizler için Bursa, Amasya, Kütahya gibi Osmanlı'nın mührünü gururla taşıyan şehir Travnik'i gezme rehberi hazırladık.

  • 1
  • 25
TRAVNİK’İN TARİHİNE KISA BAKIŞ
TRAVNİK’İN TARİHİNE KISA BAKIŞ

Osmanlı bu topraklardan ayrılalı aradan çok uzun yıllar geçmesine rağmen Travnik hâlâ Müslüman kimliğini koruyan bir şehirdir. Travnik Osmanlı döneminde 16'ncı yüzyılda ortaya çıkmıştır. Zamanla hızlı şekilde büyüyerek ülkenin taşra merkezlerinin en büyüklerinden biri haline gelmiştir. 1699-1851 yılları arasında Bosna vezirlerinin ikamet ettiği yer olup bu dönemde pek çok cami, okul, hamam, tekke ve diğer binalarla donatılmıştır. Osmanlı döneminde Travnik'in ana nüfusunu Müslümanlar teşkil etmiştir. Şehir çevredeki dağlardan görüldüğü üzere, Osmanlı geçmişinin bir görüntüsünü sunar.

Travnik'in kaleden görünüşü

Bosna'da aramızda kuvvetli bağların bulunduğu başka şehirler de vardır. Bunlar Foça, Travnik, Zenica, Yayçe, Vişegrad, Tuzla, Trebinye, Stolac, Sanski Most, Poçitel, Nevesinje, Livno, Srebrenisa, Kreşevo, Konjic, Gradaçac, Gornji Vakuf, Donji Vakuf, Bugojno, Blagay, Bihaç, Banya Luka, Akhisar gibi şehirlerdir.

Travnik'ten bir görünüş

1992 - 1995 Bosna Savaşı ülkedeki Müslüman kimliğini silmeye yönelik bir savaş olduğu için daha önce çok sayıda Müslüman Boşnak'ın yaşadığı bu şehirlerde büyük bir katliam yaşandı. Bosna – Hersek'te yaşayan üç etnik gruptan ikisi olan Sırplar ve Hırvatlar Müslümanları katletmenin yanı sıra Osmanlı dönemine ait eserleri de yakıp yıktılar.

1906 yılında yeniden yapılan Varoş Camii'nin eski bir fotoğrafı – Bosna-Hersek

Savaştan önce birer Müslüman şehri olan bu şehirler yaşanan zorunlu göçler nedeniyle bu özelliklerini kaybettiler. Savaşta birçok aile yerlerini, yurtlarını terk edip, Saraybosna'ya göç etti. Diğer şehirler gibi Travnik'te de savaş olanca şiddetiyle yaşandı fakat zayiat olmasına rağmen savaş şehrin görünümünü pek değiştirecek sonuçlar doğurmadı.

  • 5
  • 25
TRAVNİK NEREDE?
TRAVNİK NEREDE?

Travnik'te Süleyman Paşa Camii

Travnik, Bosna'nın orta kesimlerinde Saraybosna'nın 90 km. kuzeybatısında deniz seviyesinden 504 m. kadar yüksekte yer alır ve vezirler şehri olarak bilinir. Nedeni ise, Osmanlı İmparatorluğu'na onlarca devlet adamı yetiştirmiş olmasıdır. Şehirde bir fotoğraf karesine 40 cami sığdığı da söylenir. Derin vadisinde kuzeydeki Vlašić ile (1943 m.) güneydeki Vilenica (1235 m.) dağlarının arasında uzanan küçük bir akarsu olan Lašva ırmağı şehri ikiye böler. 12 km. güneyinde endüstri bölgesi Yeni Travnik (Novi Travnik) bulunmaktadır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN