Arama

Osmanlı mutfağında pişen en özel 20 yemek

Osmanlı mutfağında kimi yemekler var ki, tarih boyunca en özel sofraların baş tacı oldular. Orta Asya, Anadolu, Selçuklu ve devamında Osmanlı ile şekillenen kültür, mutfakların da bir parçası oldu ve Osmanlı mutfağı, dünyanın en büyük füzyon mutfağı haline geldi. Fikriyat olarak, Osmanlı mutfağında pişen en özel 20 yemeği sizler için derledik.

Asırlar boyu, İstanbul'u ya da Osmanlı'nın hüküm sürdüğü coğrafyayı ziyaret edenler, tanıştıkları mutfak ve onun derinliği karşısında hayranlıklarını gizleyemediler.

Osmanlı İmparatorluğu, günümüzde fiilen var olmasa da "Osmanlı Mutfak İmparatorluğu" dünyanın birçok mutfağında gerek teknikleri, gerek yemekleri, gerekse kültürü ile yaşamaya devam ediyor.

İşte Osmanlı mutfağının Ramazan'da iftar sofralarını süsleyen en özel 20 yemeği…

  • 4
  • 43
Susuz pilav
Susuz pilav

Kuzu eti, tereyağı, un ve sakızla yapılan nefis pilav.

  • 5
  • 43
Susuz pilav nasıl yapılır?
Susuz pilav nasıl yapılır?

Susuz pilav tarifi: Pirinç, bol su ile nişastalı beyaz suyu gidinceye kadar yıkanır ve süzgece alıp suyu süzülür. Büyük tencerenin dibine iki parmak kadar su konur. Küçük tencerenin dibine küçük küçük doğranan kuzu eti yerleştirilir. Kuzu etinin üzerine pirinç konulur. Pirinç düzlenerek her yere eşit dağılması sağlanır. Tereyağı eritilerek pirinçlerin üzerine dökülür. Pilava sakız, tarçın ve tuz ilave edilir.

Küçük tencere su koyulan büyük tencerenin içine yerleştirilir. Büyük tencerenin kapağı kapatılır. Bir kâsenin içinde un ile su karıştırılarak hamur yoğrulur. Elde edilen hamur, kapak ile tencere arasına sıvanır.

Hamurun üzerine de kâğıt yapıştırılır. Tencere ocağa alınır ve çok kısık ateşte 2 saate yakın ( 1 saat 45 dakika) pişirilir. Süre dolunca tencere ocaktan alınır ve 5 dakika kadar dinlendirilir. Servis yapmadan önce tencerenin kapağına sıvanan hamur kırılır ve pilav servis tabağına boşaltılır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN