Arama

Nurettin Topçu'nun unutulmaz sözleri

Ülkemizin fikir sahasındaki engin deryalarından olan Nurettin Topçu, eserleri ile ahlaklı nesillerin ahlaklı bir şekilde yetişmesini öncellemiş bir isimdi. Hayatı boyunca öğrenci yetiştiren Topçu, kaleme aldığı kitaplarla ülkemizde eksik olduğu alanlara yönelik kitaplar telif etmişti. Sizler için Nurettin Topçu'nun unutulmaz sözlerinden bir seçki hazırladık. İşte Nurettin Topçu'nun birbirinden güzel cümleleri.

📚

Kalp, üç şeyin mahfazasıdır: "Aşkın, ümidin ve imanın."

Nurettin Topçu

📚

"Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki bizi kendi ruhumuza kavuştursun; her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın; hayaya hayran gönüller, insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin."

Nurettin Topçu

📚

"Tekrar edelim: Mektep, mânaya yükseliş, birliğe yöneliş, kaide ve disiplindir. Bütün bunların birleşmesinden ruhanî ve ilâhî bir koku ruhlara dağılır. Mektebi aşk besler, metodlu düşünce yaşatır."

Nurettin Topçu

📚

"Ahlâk, İslâm dininin özü, esası ve bizzat kendisidir. Müslüman olmak, İslâm ahlâkına sahip olmaktır, onu kendinde yaşatmaktır."

Nurettin Topçu

📚

"İyi müslüman caminin içinde değil,dışında belli olur. Ticaret var, para var, pul var, kasa var, rekabet var; sen böyle bir ortamda nasılsın mühim olan. Caminin içinde herkes mübarek, orada iş kolay. Dışarıda nasılsın."

Nurettin Topçu

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN