Arama

Kurban Bayramı'nda beslenmenin 20 altın kuralı

Kurban Bayramı'nda özellikle kırmızı et ve tatlı tüketimi bir hayli artıyor. Bayram ziyaretleri sırasında ikram edilen tatlılar ise kan şekerinin hızla yükselmesine yol açıyor. Peki, Kurban Bayramı'nda nasıl beslenilmeli? Kurban Bayramı'nda kesilen eti hemen pişirmek doğru mu? Kurban etini pişirirken nelere dikkat etmeliyiz? Küçük ama etkili önlemlerle bayramı sağlıklı geçirmeniz için 20 kuralı derledik.

  • 1
  • 20
GÜNE LİMONLU SU İLE BAŞLAYIN
GÜNE LİMONLU SU İLE BAŞLAYIN

Kalkar kalkmaz ilk 1 saat içinde kahvaltı etmeli, eğer mide probleminiz yoksa sindiriminizi kolaylaştırmak için güne 1 bardak ılık limonlu suyla başlamalısınız. Ayrıca limonlu su, demir emilimini artırır ve C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

  • 2
  • 20
İKRAMLIKLARI TADIMLIK TÜKETİN
İKRAMLIKLARI TADIMLIK TÜKETİN

Yapılan ziyaretler sırasında ikram edilen hamurlu tatlılardan tadımlık tüketmeli, tercih etme şansınız varsa sütlü veya meyveli tatlılar yemelisiniz. Hamurlu ve şerbetli tatlıların glisemik indeksi yüksek olur. Yani kan şekerini ani bir şekilde yükselterek vücuttan ani insülin salınımına yol açıyorlar. Yüksek insülin seviyesi ise özellikle karın bölgesi yağlanmasıyla ilişkilendiriliyor.

Bunun yanı sıra insülin seviyelerinin bu denli ani artışı, kan şekerinin birden düşmesiyle sonuçlanıyor. Bu nedenle de bir sonraki öğünde oluşan açlıktan dolayı farkında olmadan fazla porsiyonlarda besin tüketilebiliyor.

  • 3
  • 20
ŞEKER TÜKETİMİNDEN KAÇININ
ŞEKER TÜKETİMİNDEN KAÇININ

Bayram ziyaretine gelen misafirlerinize şeker ve çikolata yerine daha sağlıklı tatlılar ikram etmenizde fayda var. Kuru meyveler, hurma veya içine ceviz eklediğiniz incir hem çok lezzetli hem de sağlıklı ikramlar olacaktır. Bunların yanı sıra bitter çikolataya batırdığınız çilekleri soğutup, sunabilirsiniz.

  • 4
  • 20
KAHVALTINIZ HAFİF OLSUN
KAHVALTINIZ HAFİF OLSUN

Sağlık problemleri yaşamamak için bayram sabahına peynir, zeytin, ev reçeli, tam tahıllı ekmekler, yumurta ile söğüş sebzelerin bulunduğu sağlıklı ve hafif bir kahvaltıyla başlamanız oldukça önemli.

  • 5
  • 20
ANA ÖĞÜNÜ TATLILARLA GEÇİŞTİRMEYİN
ANA ÖĞÜNÜ TATLILARLA GEÇİŞTİRMEYİN

Bayramda yaptığımız hatalardan biri de, ziyaretlerde ikram edilen tatlıları ana öğün olarak düşünmek. Ana öğünü tatlıyla geçiştirmek daha hızlı acıkmanıza, daha fazla kalori ve şeker tüketmenize, bunun sonucunda da kilo almanıza davetiye çıkarıyor. Hafif besinlerden oluşan bir ana öğün yapmanız bayram ikramlarında daha kontrollü olmanıza da yardımcı olacaktır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN