Arama

Kuraklıkla mücadele ile ilgili 30 terim

Barajlardaki suyun azalması, yağışların beklenenden az olması kuraklık ile ilgili endişelerimizi her geçen gün arttırıyor. Toprak, su, biyolojik çeşitlilik ve diğer hayati öneme sahip varlıkların tahribi, doğal dengenin bozulmasına neden oluyor. Tüm dünyada etkisini gösteren küresel ısınma da geleceğimizi tehdit eden bir başka unsur. Geleceğimizi tehdit eden bu sorunlara dair bir farkındalık oluşturabilmek için kuraklıkla mücadele ile ilgili 30 terimi derledik.

Abiotik: Yaşamın biyolojik aktivitesinin olmadığını ifade eder. Atmosfer gazları, inorganik tuzlar, mineral toprak parçacıkları ve su gibi ekosistemdeki faktörleri içerir. Bu aynı zamanda tuzluluk, nemlilik gibi organizma yaşamını etkileyen fiziksel ve kimyasal olayların tanımında da kullanılır.

Agroloji: Ürün verimliliği ile ilgili olarak toprakların oluşum, yapı, analiz sınıflandırma gibi özelliklerini inceleyen bilim dalı.

Anız yakma: Üreticilerin hasat sonrası tarlada kalan anız artıklarından kurtulmak için bunları yakması. Bu durum topraklarda humus ve nem kaybına ve erozyonun hızlanmasına neden olmaktadır.

Müslümanların dünyaya bin yıllık mirası: Su yönetimi

Baraj gölü: Sulama veya elektrik enerjisi üretimi veya hem sulama hem de elektrik üretimi amacıyla bir akarsu önünde oluşturulan bir set (baraj) ile bu setin gerisinde oluşan göl.

Bitki su sarfiyatı: Bitkilerin gelişme işlemi sırasında kullandıkları su. Bu su bitki bünyesi içinde depo edilen ve yapraklar ve vücut yüzeyinden terleme ve diğer yollarla olan kayıpları kapsar.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN