Arama

Kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir? Kişilik bozukluğu ne demek?

Kişilik bozukluğu kişinin yaşam içindeki işlevselliğinde belirgin bozulmalara yol açar. Bireyin duygusal, sosyal ve iş ilişkilerinde yoğun tekrarlayıcı çatışmalara sebebiyet verir. Peki, kişilik bozukluğu nedir? Kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir? Şizoid kişilik bozukluğu nedir? Kişilik bozukluğu türleri nelerdir? Paranoid kişilik bozukluğu ne demek? Obsesif kişilik bozukluğu belirtileri nedir?

  • 1
  • 17
Kişilik bozukluğu nedir?
Kişilik bozukluğu nedir?

Kişilik bozuklukları, derin olarak yerleşmiş olan sosyal kalıplara uymayan, yaygın, ısrarlı, uyumsuz davranışlardır. Görülme sıklığı %6-9 oranındadır. Kişilik bozuklukları ilk bulgularını 15-20 yaş arası gösterir. Ergenlik ya da genç erişkinlik yıllarında başlar, zamanla kalıcı olur ve sıkıntıya ya da işlevsellikte bozulmaya yol açar.

  • 2
  • 17
Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu
Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) mantıksız düşüncelerin ve korkuların (takıntılar) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır. OKB ile takıntılarınızın mantıksız olduğunun farkına varamayabilirsiniz ve bu takıntıları önemsememeye ya da bırakmaya çalışabilirsiniz. Fakat bu sadece sıkıntılarınızı ve kaygılarınızı artırır.

Belirtileri nelerdir?

*Kirlenme ya da kir korkusu

*Eşyaları sıralama ve simetrik yapma

*Kendine ya da başkasına zarar veren agresif ya da korkutucu düşünceler

Takıntı işaretlerinin ve semptomlarının bazı örnekleri şunlardır:

*Cilt tahriş oluncaya kadar elleri yıkamak.

*Kapıların kilitli olup olmadığını sürekli kontrol etmek.

*Isıtıcının fişinin çekilip çekilmediğini sürekli kontrol etmek.

*Belirli nesneleri sürekli saymak.

*Bir duayı, kelimeyi ya da cümleyi sessizce tekrar etmek.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu tedavisi

OKB tedavisi tamamen bir iyileşmeyle sonuçlanmayabilir, fakat belirtileri en aza indirgeyerek hastalığın günlük yaşantınızı kontrol altına almasını engelleyebilirsiniz. Bazı insanlar hayat boyu tedavi altında olabilir.

  • 3
  • 17
Narsisistik Kişilik Bozukluğu
Narsisistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak isteyen kişiler narsistik olarak adlandırılır. Bu kişiler kendilerini başkalarının yerine koymaz, başkalarını anlamazlar.

Narsistik kişilik bozukluğu tanı özellikleri nedir?

Kişilerde bulunan narsistik özellikler, artistik, dramatik, dramatik veya atletik başarılar şeklinde tanımlanabilir. Bu kişiler kendileriyle meşgul gibi görünseler bile, kendilerini değersiz, yüzeysel ve aşağılık derecede hissetme eğilimi içindedirler. Başkalarının eleştirilerine gelemezler. Karşısındakileri kendi istekleri ve amaçları için kullanmayı severler. Güç ve sevgide doyumsuz, kendilerini eşi bulunmaz biri olarak görme özellikleri vardır. Kimseyle empati kuramazlar.

Karşısındakilerden onay ve ilgi beklerler. Beklentileri karşılanmadığında benlik saygıları sarsılır, kırgınlık ve çökkünlük yaşarlar. Kendilerine ilgi göstermeyen, saygı duymayan herkesi küçümserler. Hayallerini abartmaya, kendilerini haklı çıkartmaya, başkalarını kandırmaya çabalarlar.

Kişilik bozukluklarının toplumda yaygınlığı %10-13 arasında değişmektedir.

  • 5
  • 17
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid Kişilik Bozukluğu

Paranoid bozukluk; saçma olmayan bir kurguyla ve iyi düzenlenmiş bir düşünce biçimiyle her şeyden şüphelenmektirdir. Birey bu aşamada ailesinden, eşinden, arkadaşlarından, sosyal çevresinin tamamından şüphelenebilir.

Belirtileri nelerdir?

*Kısa sürede psikoterapilerden uzaklaşabilirler; çevrelerine, eşlerine, çocuklarına güven duyma konusunda problem yaşarlar.

*Olaylara şüpheci yaklaştıkları için sürekli huzursuzluk içindedirler.

*Kendilerine yapılan en ufak şeyde o kişiye düşman olabilirler.

*Aşırı duyarlıdır ve öfkelidirler.

Paranoya tedavi edilmezse ne olur?

Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler şiddete olan eğilimleri göz ardı edilmemeli ve mutlaka tedbirler alınmalıdır. Bu kişiler yer yüzündeki her olayı kendilerine göre yorumlarlar, evrenin merkezi olarak kendilerini gördükleri için herkesin kendileri hakkında olumsuz şeyler düşündüğünü sanarlar.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN