Arama

Karın tokluğunu hissettirmeyen yeme bozukluğu: Duygusal açlık

Canlı, doğası gereği beslenmek zorundadır. Ancak günümüzde acıkmak dışında birçok sebeple kendimizi buzdolabının önünde bulabiliyoruz. Bu durumu sorguladığımızda tok karnına yemek yemenin başında depresyon ve duygusal açlık geliyor. Yani aslında midemiz değil duygularımız aç. Sizler için doymak bilmez duygusal açlığı mercek altına aldık.

Birey, çoğu zaman fiziksel açlığından daha farklı olarak duygusal açlığını doyuramadığı için yeme davranışında bulunur. Ruhen yaşadığı bazı eksikliklerden dolayı kişi kendini yemeğe verir. Bu durumda da gereğinden fazla şişmanlama durumu görülür. Tüm dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri olarak obezite gelir. Ciddi bir halk sağlığı sorunu olan obezite, fiziksel görünümün yanında kişinin ruh sağlığını da olumsuz etkiler. Kişi eve kapanır, yalnızlaşır ve ciddi psikolojik problemler yaşar.

Duygusal açlığı yemek yiyerek giderme yöntemini kullanarak mutlu olabileceklerine inanan kişilerin bu şekilde başarılı olamayacağı uzmanlar tarafından onaylandı. Karın doyurmakla ruhu doyurmanın aynı şey olmadığını söyleyen uzmanlara göre, bireylerin sürekli aç kalma korkusuyla hareket ettiklerinde hemfikir.Uzmanlar, fiziksel açlıktan ziyade kişilerin duygusal açlıklarını gidermek için karınlarını doyurduklarını ifade etmektedir.

Kişi, yaşadığı mutsuzlukla veya ruhsal açlıkla yemek yiyerek haz almanın peşine düşer. Ancak yemek anında yaşadığı mutluluk, sonrasında büyük bir pişmanlık ve suçluluğa dönüşür. Bu mutsuzlukla yeniden yemek yeme gayretine düşer. Bu kısır döngü içerisinde de obezlik durumu ortaya çıkar. Beyin artık şu mesajı verir: 'En ufak bir mutsuzluk halinde yemek ye mutlu ol.' Haz alınmayan hiçbir şeye bağımlılık oluşturmaz.

  • 4
  • 15
Fiziksel açlıkla duygusal açlık arasındaki farklar
Fiziksel açlıkla duygusal açlık arasındaki farklar

- Fiziksel açlıkta kişinin karnında bir aşınma, burukluk olur fiziksel belirtiler verir. Kan şekeri düşer ancak duygusal açlıkta böyle bir şey olmaz ve aniden başlar.
- Fiziksel açlıkta kişi doygunluğa yedikçe ulaşırken duygusal açlıkta ne kadar yerse yesin doygunluğa bir türlü ulaşamaz.
- Fiziksel açlıkta kişi bekleyebilir ancak duygusal açlık hissedenler hemen yemek ihtiyacını karşılamak ister ve işe girişir.

- Fiziksel açlıkta kişi ufak bir atıştırmayla doygunluk hissederken duygusal açlıkta aperatif atıştırmalar doygunluk vermez.
- Fiziksel açlıkta yemeyle ilgili kişi ne yiyeceğinin planını yaparken duygusal açlıkta bir plan olmaz. Kişi ne bulursa onu yer ve doymak bilmez.
- Fiziksel açlıkta mideyi doyurmak mideden beyine giden uyaranlarla olurken duygusal açlıkta ağız ile beyin arasında bir bağlantı söz konusu değildir.
- Fiziksel açlıkta kişi meyve yiyerek de açlığını giderebilirken duygusal açlıkta daha çok kalori tutan şeyler tercih edilir

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN