Arama

Kan bağışı hakkında hayat kurtaran 10 bilgi

Kan, damarlarımızda akan ve yaşamsal faaliyetimizi devam ettiren hayati sıvının adıdır. Bir gün bir kazadan ya da hastalıktan dolayı kan ihtiyacınız olabilir. Yaşamın sonlanmaması adına tek çare kan bağışçısından yapılacak nakildir. Çünkü ilacı olmayan tek şey kandır. Kan bağışı nasıl yapılır? Kan bağışı caiz midir? Kimler kan verebilir? Kan bağışının vücuda faydaları nelerdir? Kan bağışı hakkında hayat kurtaran bilgileri sizler için derledik.

Yetişkin bir insanda ortalama 5-6 litre kan bulunmaktadır. Bu miktardaki kan, akciğerden aldığı oksijeni dokulara ve dokularda üretilen karbondioksiti akciğere taşır. Gerekli besin ve hormonları, dokuların süzgecinden geçirir. İletirken de, artık maddeleri atmak için akciğer, karaciğer ve böbrek gibi organlara taşır. Ayrıca vücut ısı dengesini sağlar, asit-baz dengesini korur. Kanserojen maddelerden, yabancı maddelerden, mikroplardan ve virüslerden korur. Pıhtılaşma yaparak kan kayıplarını önler.

Yaşam kaynağımızın en temelini kan oluşturur. Bir canlıda kan akışının durması demek hayatının sona ermesi demektir. Bu nedenle kan, acil değil; sürekli bir ihtiyaçtır. İnsanların vücudunda gerekenden az bulunduğu durumlarda, kan alışverişinin yapılması gerekir.

Kan, üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Her yıl binlerce insan, herhangi bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Ancak yıllık kan bağışı oranı sadece nüfusun %1'i kadar.

  • 4
  • 32
Acil kan ihtiyacı önceliği kimlerdir?
Acil kan ihtiyacı önceliği kimlerdir?

Kanamalı bir hastada ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç vardır. Problemli gebelik dönemi geçiren ya da kanamalı hamile bir kadının yaşamını sürdürebilmesi için kan ve kan ürünlerine gereksinim duyar.

Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerini almak zorunda olan hemofili ve talesemi hastaları sizlerin kan bağışınızı beklemektedir. Yenidoğan ve kanın değişmesi için çok taze kana ihtiyacı olan bebekler de kan bekliyor.

Ağır böbrek hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için kan ve kan ürünlerine ihtiyaçları var. Unutmayın, kan yapılamayan tek ilaçtır.

  • 5
  • 32
Kimler kan bağışı yapabilir?
Kimler kan bağışı yapabilir?

Kan vermeden on iki saat evvel alkol alınmadığı müddetçe; elli kilo ve üzeri, 18 – 65 yaş arası, hemoglobin ölçümü normal olan herkes kan bağışında bulunabilir. Erkekler doksan günde bir yılda dört defa, kadınlar ise yüz yirmi günde bir yani üç defa kan bağışlayabilir. Kan bağışında bulunacak kişi, bir seferde en fazla yarım litre kan verebilmektedir. Yani, sahip olunan kanın %8-%9'unu verilebilir.

Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır. Türkiye'deki yıllık kan bağışın yüzde 35'i askerlerden elde edilir.

Ancak uyuşturucu bağımlıları, kalp krizi geçirenler, bulaşıcı hastalığı olanlar, nabzı çok düşük ve yüksek olanlar, kanı pıhtılaşanlar, aşırı alkol tüketiminden organ ve doku nakli olanlar, grip olanlar, kanı etkileyici ilaç kullananlar, vücut sıcaklığı 37,5 üzeri olanlar kan bağışında bulunamazlar.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN