Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Yaşam
  • İsyan ahlakı neferi Nurettin Topçu'nun hafızalardan silinmeyen sözleri

İsyan ahlakı neferi Nurettin Topçu'nun hafızalardan silinmeyen sözleri

İsyan Ahlakı eseriyle Hareket felsefesini Anadolu'yla buluşturan fikir ve ahlak adamı Nurettin Topçu'nun vefatının üzerinden 44 yıl geçse de düşünceleri halen insanlığı yönlendirmeye devam ediyor. Sizler için yirminci yüzyıl Türkiye'sinin en önemli mütefekkirlerinden biri olan Topçu'nun düşüncelerinden önemli alıntıları derledik.

"Hak bildiğiniz yolda yalnız yürüyebilecek kadar güçlü olun."

Nurettin Topçu'dan insan olmanın 'üç'lerini okumak için tıklayın.

"Ruhumuzun sanatkârı hayatımızın nâzımı olan muallimin aramızdaki yerinin yüksekliğini, vazifesinin geniş ruhî mesuliyetinin pek ağır olduğunu maalesef gençlere değil, bugün muallimlere hatırlatmak lüzumunu duyuyoruz. Böyle bir sınıfın, ancak ideal birliği ve mesuliyet idraki tanıyan bir sınıf halinde kurulmamış olduğunu söylerken, muallimin sahip olacağı büyük rolün ehemmiyetini hatırlatmak gerekir. Şu halde mesele her şeyden evvel bir nesle onu bu hakikate meftun kılacak aşkı aşılamak meselesidir."

"Talebe, hakikatler peşinde koşmayı meslek edinen insandır, gayesi manevî olgunlaşma olan bir mesleğin insanıdır, mekteplerin diploma müşterisi ve istikbalin mevki dilencisi değil."

Nurettin Topçu ve fikir dünyasına ışık tutan 25 ilginç bilgiyi okumak için tıklayın.

"Gafil düşmanların kin ile doldurduğu bu kalbi ibadet ile aşk ile sabır ile durmadan yıkamak zorundayız. Yoksa bir yolun ortasında mahvolacak gibiyiz."

İslam'a adanmış bir ömür: Nurullah Topçu analizini izlemek için tıklayın.

"20. asır insanlığının içinde bulunduğu büyük ruhî buhrandan Fransız çocuğunu kurtaracak idealcinin muallim olduğunu yedi sene evvel Sorbonne kürsüsünde dersini verirken ölen fikir şehidi, asrın tarihçisi Mathiez söyledi."

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN