Arama

İnsan dostu virüsün bakterilere karşı ölümcül tavrı

Gözle görebildiğimiz canlılar dışında mikroskobik canlılarla da dünyamızı paylaşıyoruz. Onlar çok ufak olmalarının yanında birçok işten de sorumlular. Kimisi toprağın içerisindeki hayat döngüsünü sağlarken kimisi de sindirim sistemimizde görev alıyor. Bazıları da bizi hasta ederken bir yandan da şifa kaynağı olabiliyorlar. Bilim, antibiyotik ile zararlı bakterilerin üzerinde hakimiyet kurmayı başarmıştı. Şu anda ise zararlı bakteriler bağışıklık kazanarak sağlığımızda ciddi sorunlar oluşturuyorlar. Bakterilerin düşmanı, insanın dostu bakteriyofajların geliştirilmesiyle bu sorun çözülmeye başladı. Peki nedir bu bakteriyofajlar?

  • 1
  • 11
PENİSİLİN İLE BAKTERİ MÜCADELESİ
PENİSİLİN İLE BAKTERİ MÜCADELESİ

Yirminci yüzyılda penisilinin keşfedilmesine kadar zararlı bakteriler insanlar için ölümcül özellik taşıyordu. O dönemlerde basit bir enfeksiyon yüzünden bile ölmek yüksek ihtimaldi. İlk antibiyotik olan penisilin ile başka antibiyotikler de ortaya çıktı ve bakterilerle başa çıkma yolunda büyük adım atıldı.

  • 2
  • 11
BAKTERİLER ANTİBİYOTİĞE KARŞI BAĞIŞIKLIK KAZANDI
BAKTERİLER ANTİBİYOTİĞE KARŞI BAĞIŞIKLIK KAZANDI

Günümüze yaklaştıkça uzun süren tarihlerden sonra ciddi bir problem gün yüzünü gösterdi. Bakteriler, yüz yıl içerisinde antibiyotiğe karşı bağışıklık kazandılar ve birçok bakteri türü antibiyotiğe karşı dirençli hale geldi. Canlı bünyesinde bulunan zararlı bakteriler yüzlerce antibiyotiğe karşı hayatta kalmaya devam etti. Hatta bununla kalmayıp birçok hastalık ölümle sonuçlandı. Dünya üzerinde her yıl, Amerika'da 23 bin kişi olmak üzere bakteriler sebebiyle ölümler oluyor ve sayı gittikçe artıyor.

  • 3
  • 11
BAKTERİYOFAJLARIN HAYATIMIZA DAHİL OLUŞU
BAKTERİYOFAJLARIN HAYATIMIZA DAHİL OLUŞU

Bu noktada karşımıza bakteriyofajlar çıktı. Antibiyotiklerin etkileyemediği zararlı bakteriler, bakteriyofajlar sayesinde etkisiz hale geliyor. Bununla beraber geçtiğimiz yıllarda Tom Patterson isimli bir hastanın vücudu yüzlerce antibiyotiğe tepki vermedi. Hastaya faj enjekte edilmesiyle birlikte hastalığından bir iki hafta içerisinde kurtuldu.

  • 4
  • 11
SADECE CANLI BAKTERİ HÜCRESİ
SADECE CANLI BAKTERİ HÜCRESİ

Bakteriyofajlar, bakteri virüsleri olarak tanınır. Dünya üzerinde en çok bulunan canlı olmalarının yanında bakterilerin zorunlu parazitleri olarak sadece canlı bakteri hücresi içerisinde çoğalırlar.

  • 5
  • 11
FELIX D’HERELLE
FELIX D’HERELLE

Bakteriyofajlar ilk olarak 1896 yılında İngiliz bilim insanı Ernest Hanbury Hankin tarafından fark edildi. Vibrio cholerae bakterisinin Ganj Nehri suyunda öldüğünü ve su kaynatıldığında bu özelliğini kaybettiğini gördü. Bu olaya canlı bir varlığın sebep olduğunu ileri sürdü. Bu hipotezden yaklaşık 20 yıl sonra, ilk olarak bakteriyofaj tanımını Paris'te bulunan Pasteur Enstitüsü'nde çalışan Mikrobiyolog Felix D'Herelle yaptı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN