Arama

Hayvanlar hakkında az bilinen 30 gerçek🐱🐼🐄🐜

Hayvanlar dünyası, her zaman insanlık için ilgi çekici ve birçok yanıyla da gizemli olmuştur. Bilim insanları, dünya üzerindeki pek çok hayvanla ilgili fazlaca bilgi sahibi olsa da, hayvanlar her geçen gün şaşırtmaya devam etmektedir. Bir hayvandan insana bulaştığı iddia edilen koronavirüs salgını da her geçen gün etkisini artırmaya devam ediyor. Peki, koronavirüsün hangi hayvandan bulaştığı iddia edildi? Hayvanlardan koronavirüs bulaşır mı? Hayvanlar hakkında az bilinen 30 gerçek...

Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrindeki "Huanan" isimli bir deniz ve et ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni virüsün, daha önceki yıllarda salgına neden olan SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine mensup olduğu belirtiliyor.

Vahşi hayvan tüketen ve ticaretini yapan sağlıksız ve kötü düzenlenmiş bu pazarlar Çin'de bu tür salgınlar için ideal bir ortam oluşturarak yeni virüslerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Bazı araştırmacılar, virüsün bir memeli türü olan ve eti için yasa dışı biçimde ticareti yapılan 'pangolin' isimli hayvandan bulaştığını iddia etti.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün insanlara ilk olarak bir yabani hayvan kaynağından bulaştığını tahmin ettiğini ancak takip eden vakalarda çoğunlukla insandan insana bulaşma görüldüğünü bildirmektedir. Şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamadı.

Bir balık suda boğulabilir. İnsanlar gibi balıkların da oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle suyun içinde yeterli oksijen yoksa boğulurlar.

Köpek balıkları 94 litre su içerisindeki bir damla kanı fark edebilirler ve 5 kilometre uzaktan bir kan damlasını hissedebilirler.

Sinek kuşları geriye doğru uçabilen tek kuşlardır. Bunun yanında bu kuşlar, kanadını türünden türüne farklılık göstermek üzere dakikada 720'den 5400'e kadar çırpabilir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN