Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Yaşam
  • Hayat kalitesini derinden sarsan romatizma hastalığı: Fibromiyalji Sendromu

Hayat kalitesini derinden sarsan romatizma hastalığı: Fibromiyalji Sendromu

Sürekli yorgunsanız, depresyona girecek gibi bir ruh haliniz varsa, vücudunuzdaki ağrılarınız artmışsa Fibromiyalji sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Hayatınızı tehdit eden bir hastalık olmasa da Fibromiyalji, hayat kalitesini oldukça derinden etkiler. Diğer ismiyle yumuşak doku romatizması olarak bilinir ve ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon insanda görülür. Sizler için Fibromiyalji hastalığının tüm detaylarını inceledik…

Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak bilinen "Fibromiyalji Sendromu" stres devreye girdiğinde yeniden kendisini yenileyen bir hastalık. Çoğunlukla yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, yumuşak doku romatizmasıdır.

Uyku bozukluğu, kaslarda ağrı ve hassasiyet, aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, sabah tutukluğu ile kendini belli eden hastalık kronik yumuşak doku ağrı sendromudur. Vücudun belli noktaların aşırı hassasiyetiyle hastalığın anlaşılması mümkün olur.

Romatizmal kökenli olan Fibromiyalji, kendi grubunda en fazla görülen ikinci hastalıktır. Toplumun yüzde üçünde görülür ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Teşhis edilme sayısına göre, ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon kişi Fibromiyalji hastasıdır. İstatistiklere göre erkeklere göre kadınlarda üç kat daha sık görülme olasılığı vardır ve 20-55 yaş arası kadınlarda daha fazla görülme olasılığı vardır.

Belirtileri birçok hastalıkla karıştırılabilecek düzeydedir. Doğru teşhis konulmadığı zaman rahatsızların şikâyetleri azalsa da yeniden ortaya çıkma riski oldukça fazladır. Tedavinin geciktirilmesi ya da tedavi sürecine hiç başlanmaması yaşam kalitesini düşürür ve işgücü kaybına sebep olur.

  • 5
  • 22
Fibromiyalji sendromu kimlerde görülür?
Fibromiyalji sendromu kimlerde görülür?

Sendrom, herhangi bir kişide kendisini göstermez. Bu hastalığa yakalanan hastalara bakıldığında ortak bir karaktere sahip oldukları görülür. Bu kişiler, kendilerinden beklentileri yüksek olan, aşırı titiz, mükemmeliyetçi, duygu durumları çok çabuk değişen bireylerdir. Bu tip insanlarda stres durumu arttığında ağrıların da artma ihtimali oldukça yüksektir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN