Arama

Göçmen kuşlar diyarı: Sultan Sazlığı

Erciyes Dağı eteklerinde bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı, mevsimin gelmesi ile flamingolar başta olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapmaya başladı. Biyolojik çeşitlilik ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Milli Park, başta flamingolar olmak üzere üç yüzden fazla türü barındırıyor. Flamingolar ayrıca Anadolu da "allı turna" olarak biliniyor.

💠 Kayseri'de bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı bu aralar göçmen kuşları ağırlıyor. Milli Park, başta flamingolar olmak üzere pek çok türe konaklama, barınma ve üreme ortamı sunuyor.

💠 Sultan Sazlığı Kayseri sınırları içinde, üç ilçenin arasında yer alır. 2006 senesinde "Milli Park" ilan edilen Sazlık, 24.357 hektar alana sahiptir.

💠 Tatlı ve tuzlu su alanlarının bir arada bulunduğu Sultan Sazlığı, üç yüzden fazla kuş türünün bulunduğu, uğradığı bir barınma ve kuluçka alanıdır.

💠 Turna, flamingo, akbalıkçıl ve kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan olan Sultan Sazlığı, bu minvalde doğal türler için önemli bir mesabededir.

💠 Sazlık aynı zamanda bir doğa harikası. Yemyeşil doğası ile ziyaretçiler tarafından sıkça fotoğraflanan sazlık, pek çok mühim bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN