Arama

Dikiş makinesinin icadına dair az bilinen detaylar

Osmanlı'da ilk olarak satışa başlayan dikiş makinesinin hangi marka olduğunu biliyor musunuz? Peki, makineyi dağ köylerine kadar ulaştıran, ücretsiz nakış ve dikiş kursları düzenleyen ilk firmayı? Sizler için dikiş makinesinin icadına dair az bilinen detayları derledik.

Dikiş makinesi tarihi ile ilgili net bir bilgi olmasa da İngiliz mucit Thomas Saint'in deri üzerine delikler açılmasını ve bu delikler üzerinden sürekli olarak iplik geçirilmesini sağlayacak bir makinenin patentini üzerine alması ile serüvenin başladığı belirtilir.

Dikiş makinesinin tarihi macerasında birçok patent alındı ancak hiçbiri ticari bir başarı elde edemedi. 1830 yılında Fransa'da yaşayan Barthelemy Thimmonier ticari başarıyı yakalayan ilk dikiş makinasının patentini aldı."Zincir dikiş" yöntemini kullanan bir makine yaptı. Seksen adet üretti. Ordunun kıyafetlerinin dikiminde kullanıldı. Bu makinelerin işlerine zarar vereceğini düşünen bir kısım işçi ise tüm makineleri talan etti.

Thimmonier bu olayın ardından yoksul bir hayat yaşadı.1833 yılında ABD'de Walter Hunt isimli bir mucit tarafından geliştirilen çift dikiş yapabilen makina icat edildi.

Kumaş dokumasında sanayileşme ve iplik üretiminin gelişmesi ile artık dikiş dikmenin el ile yeterli gelmeyeceği görüldü; 1755 yılında Londra'da bulunan İngiliz Birleşik Krallığı İhtira Beratı (patent) bürosuna, Alman Charles Frederic Weissental dikiş makinesi teknik çizimleriyle başvurdu.

24 Haziran 1755 tarihinde makinenin ilk patentini aldı. Mucidin büyük buluşu parasızlık yüzünden çizimden öteye geçemedi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN