Arama

Büyük Valide Han'ın alarm veren kubbeleri

Eminönü'ndeki Büyük Valide Han, İstanbul'un en büyük hanlarından biri olması nedeniyle, fotoğraf meraklılarının uğrak mekanı haline geldi. Geçmişte kervanların konakladığı Valide Han'da bugün 300'e yakın dükkan yer alıyor. Peki, Kösem Sultan'ın, 17'nci yüzyılda kervansaray kompleksi şeklinde, vakıf malı olarak inşa ettirdiği Büyük Valide Han'ın kubbesinin boğaza karşı zıplayıp fotoğraf çektirmek isteyenler yüzünden çöktüğünü biliyor muydunuz? Ya da bu olaydan sonra kubbelere çıkışın yasaklanmasına rağmen yasağın delinip tarihi han üzerinde reklam filmi dahi çekildiğini?

Kösem Sultan'ın, 17'nci yüzyılda kervansaray kompleksi şeklinde, vakıf malı olarak inşa ettirdiği Büyük Valide Han, günümüze kadar ulaşan kültürel miraslarımızın arasında önemli bir yere sahip. Bu eserin günümüzdeki hali ise içler acısı…

Tahtakale, Mercan, Mahmutpaşa ve Kapalıçarşı'nın tam ortasında, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan ve Kösem Sultan'ın 17'nci yüzyılda inşa ettirdiği Büyük Valide Han, son zamanlarda gördüğü tahribatla gündeme gelmişti. Kubbeleri üzerinde zıplayarak fotoğraf çektirenler yüzünden çatısının bir bölümü 2016 yılında kubbeyle birlikte çökmüştü.

Olay üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Koruma Kurulu'nun yazılı kararıyla çatıya çıkış yasağı konulmuştu. Ancak Büyük Valide Han'da yasak delindi. Hanın kubbeleri üzerinde kalabalık bir ekiple reklam filmi çekildi. Kilolarca ağırlıktaki stüdyo kamera sistemleriyle yasaklı çatıyı adeta platoya çevirdi. Büyük Valide Han'ın yıllara meydan okuyan kubbelerini ve hanın tarihini derledik.

  • 4
  • 32
İSTANBUL’DA HANLAR BÖLGESİ
İSTANBUL’DA HANLAR BÖLGESİ

Tarihi Yarımada'da Çemberlitaş, Beyazıt ve Eminönü arasında kalan ve Hanlar Bölgesi olarak bilinen yer Osmanlı döneminde birçok esnafın bulunduğu bir alandır. Osmanlı döneminde özellikle deniz yoluyla gelen malların rıhtımlara boşaltılıp bu hanlara yayıldığı bilinir. Bölgenin en önemli caddesi olan Çakmakçılar Yokuşu; Babıâli Caddesi, Divanyolu, Direklerarası gibi kentin şöhretli yollarından biridir.

Bu yol aynı zamanda Mercan Ağa Mahallesi ile Taya Hatun Mahallesi arasındaki sınırı oluşturur. Aynı yokuşun üstünde, Büyük Valide Han dışında Büyük Yeni Han, Sümbüllü Han, Muradyan Han, Çakmakçılar Hanı, Sabri Safa Hanı, Nasır Hanı, Birlik Hanı da yer alır.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN