Arama

Balın faydaları nelerdir? Ayet ve hadislerde balın faydaları nelerdir?

Bal, geçmişten günümüze şifa deposu olarak tüketilen bir besindir. Balın faydaları merak edilen konulardan biridir. Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde balın faydalarına değinilmiştir. Hastalıklara karşı tek başına kullanılabileceği gibi bal, bazı yardımcı maddelerle karıştırılarak da kullanılabilir. Peygamber Efendimiz "İki şifa vardır: Bunun biri baldır, diğeri Kur'an-ı Kerim'dir" buyurmuştur. Peki, balın faydaları nelerdir? Balın vücuda faydaları nelerdir? Balın zararları nelerdir? Ayet ve hadislerde balın faydaları nelerdir? En kaliteli bal hangisidir? Balın besin değeri nedir? İşte, balın faydaları ve zararları…

  • 1
  • 22
BALIN FAYDALARI NELERDİR?
BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Bal, arıların çiçeklerden toplamış oldukları çiçek özlerini, kendi kursak salgıları ile karıştırarak peteklere yerleştirilmesiyle oluşur. Bal, C vitamini, kalsiyum, demir, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri, folikasit, pantotenik asit içerir.

  • 2
  • 22
AYET VE HADİSLERDE BALIN FAYDALARI
AYET VE HADİSLERDE BALIN FAYDALARI

Balın faydaları saymakla bitmez. Ayet ve hadislerde faydalarına sık sık değinilen bal, hem âlimler tarafından hem de bilim insanları tarafından tüketilmesi tavsiye edilen gıdalardandır. Ayet ve hadislerde bal ile ilgili şunlar yer alır:

"Rabbin bal arısına: "Dağlarda, ağaçlarda ve hazırlanmış kovanlarda yuva edin; sonra her çeşit üründen ye; sonra da Rabbinin işlemen için gösterdiği yollardan yürü!" diye öğretti. Karınlarından insanlara şifâ olan çeşitli renklerde bal çıkar. Düşünen bir millet için bunda ibret vardır."

Nahl, 68-69

Peygamber Efendimiz, iki şifâ vardır buyuruyor: "Bunun biri baldır, diğeri Kuran-ı Kerim'dir."

İbn Mâce

  • 3
  • 22
BALIN VÜCUDA FAYDALARI
BALIN VÜCUDA FAYDALARI

Mideye kuvvet verir: Midedeki fazlalıkları dışarı atar. Hazmı gerektirmediği için kolayca kana geçer, baldaki şeker emilimi en kolay olan şekerdir.

Kansızlığı giderir: Hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir. Enes bin Malik belirttiğine göre Resulullah Efendimiz hasta olduklarında ağzına bir avuç çörek otu atar ardından da bal şerbeti içerdi.

Bal iyi bir koruyucudur: Ömrünün 3 bin yıl olduğu ifade edilir. Taze et balın içinde saklansa 3 ay; taze meyve ve sebzeler 6 ay balın içinde bozulmadan saklanabilir. Zira balda 6 çeşit koruyucu sistem vardır. Resulullah Efendimiz "Şifa veren iki şeye devam ediniz: Bala ve Kur'an'a" buyurmuştur.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN