Arama

Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi, vücudu virüslerden, bakterilerden veya yabancı maddelerden koruyan hücre ve protein ağıdır. Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ise güçlü bir bağışıklık sisteminden geçiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip değilseniz hastalıklar sizin de kapınızı çalabilir. Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklık sistemi nedir? Sizler için, bağışıklık sistemi hakkında bilinmeyenleri derledik.

  • 1
  • 19
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NE DEMEK?
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NE DEMEK?

Bağışıklık sistemi vücudu mikroplara karşı savunan doku ve organlardan meydana gelir. "Bağışıklık", bu sistemin yapı taşı olan ve lökosit olarak adlandırılan hücrelerin görevidir. Bu hücreler gerek mikroplara saldırarak gerekse onlara karşı bazı toksik maddeler üreterek mücadele eder.

Kısacası bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır.

  • 2
  • 19
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Vücudumuzun en büyük koruması bağışıklık sistemimizdir. Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı bizi kalkan gibi korurken, bağışıklık sisteminin zayıf olması mikropların vücuda rahatça girmesine neden olur. Bağışıklık sistemini etkileyen üç ayrı faktör yer alıyor.

1- Genetik yatkınlık: Şu an için bu etkenin bertaraf edilmesi mümkün olmasa da tıp alanında yapılan çalışmalar önümüzdeki yıllar için umut vaat ediyor.
2- Çevresel faktörler: Çevre kirliliği ya da radyasyon gibi etmenler büyük şehirde yaşayanların ister istemez etkilendikleri önemli bir faktör.
3- Yaşam tarzı: Değiştirebileceğiniz yaşam tarzınız bağışıklık sisteminin şekillenmesinde temel faktörü oluşturuyor.

  • 3
  • 19
SOFRANIZDA SONBAHAR SEBZE VE MEYVELERİ OLSUN
SOFRANIZDA SONBAHAR SEBZE VE MEYVELERİ OLSUN

Sebze ve meyveler bol miktarda vitamin içeriyor. Mevsiminde yenilen bu yiyeceklerden antioksidan alıyoruz. Antioksidanlar da vücudu temizliyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Nar, elma ve portakal, sebzeleri ise ıspanak, lahana, karnabahar ve brokoli sizi hastalıklardan koruyan en iyi besinler arasında yer alıyor.

  • 4
  • 19
SALATALARA CEVİZ VE SEMİZOTU SERPİŞTİRİN
SALATALARA CEVİZ VE SEMİZOTU SERPİŞTİRİN

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada Omega-3 ve Omega-9 yağ asitleri tüketimi önem taşıyor. Somon, hamsi, sardalye, ton, uskumru, ceviz, badem, keten tohumu ve semizotu Omega-3 için iyi birer kaynaktır.

Fındık yağı ve zeytinyağı Omega-9 yağ asitlerinden zengindir. Salatalarınıza ceviz veya semizotu eklemeyi de ihmal etmeyin. Özellikle ginseng, vücuttaki pis kanı temizleyerek bağışıklığı artırıyor.

  • 5
  • 19
ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN
ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

Mikropların hızla yayılmasının ve grip, bronşit gibi hastalıkların oluşmasının en önemli nedenlerinden biri ellerin yeterli şekilde yıkanmamasıdır. Bu nedenle çocuğunuza mutlaka sabunla el yıkama alışkanlığı kazandırın. Unutmayın el yıkama alışkanlığı evde başlıyor ve okulda pekişiyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN