Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Yaşam
 • Bağışıklık sistemi nasıl düşer? Bağışıklık sisteminin zayıfladığı nasıl anlaşılır? Bağışıklık sistemi neden zayıflar?

Bağışıklık sistemi nasıl düşer? Bağışıklık sisteminin zayıfladığı nasıl anlaşılır? Bağışıklık sistemi neden zayıflar?

Bağışıklık sistemi, vücudu virüslerden, bakterilerden veya yabancı maddelerden koruyan hücre ve protein ağıdır. Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ise güçlü bir bağışıklık sisteminden geçiyor. Vücudun antioksidan mekanizmasının çalışmasında da rol oynayan bağışıklık sistemi zayıfladığında ise bazı mesajlar veriyor. Peki, bağışıklık sistemi nasıl düşer? Bağışıklığınızın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sisteminin zayıfladığı nasıl anlaşılır? Bağışıklık sistemi neden zayıflar?

 • 1
 • 17
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NE DEMEK?
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NE DEMEK?

Bağışıklık sistemi vücudu mikroplara karşı savunan doku ve organlardan meydana gelir. "Bağışıklık", bu sistemin yapı taşı olan ve lökosit olarak adlandırılan hücrelerin görevidir. Bu hücreler gerek mikroplara saldırarak gerekse onlara karşı bazı toksik maddeler üreterek mücadele eder.

Kısacası bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır.

Enfeksiyonların bulaşma yolları nelerdir?

 • 2
 • 17
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Vücudumuzun en büyük koruması bağışıklık sistemimizdir. Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı bizi kalkan gibi korurken, bağışıklık sisteminin zayıf olması mikropların vücuda rahatça girmesine neden olur. Bağışıklık sistemini etkileyen üç ayrı faktör yer alıyor.

1- Genetik yatkınlık: Şu an için bu etkenin bertaraf edilmesi mümkün olmasa da tıp alanında yapılan çalışmalar önümüzdeki yıllar için umut vaat ediyor.
2- Çevresel faktörler: Çevre kirliliği ya da radyasyon gibi etmenler büyük şehirde yaşayanların ister istemez etkilendikleri önemli bir faktör.
3- Yaşam tarzı: Değiştirebileceğiniz yaşam tarzınız bağışıklık sisteminin şekillenmesinde temel faktörü oluşturuyor.

 • 3
 • 17
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDEN ZAYIFLAR?
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDEN ZAYIFLAR?

Bağışıklık sistemi eğer özen gösterilmezse her zaman zayıflayabilir. Bağışıklık sistemi stres, dengesiz beslenme, aşırı kilo ve obezite,soğuk hava,yorgunluk, güneş ışığından az faydalanılması, alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerin kullanılması ve uykusuzluk gibi nedenlerle zayıflar.

Eğer herhangi bir nedenden dolayı lökosit seviyenizde bir düşüş söz konusu olursa, sizi hasta eden o dış maddelerle başa çıkamazsınız.

 • 4
 • 17
ZAYIFLAMIŞ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?
ZAYIFLAMIŞ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

UÇUK

Dudaklar ile ağız çevresinde oluşan ve içi sıvı dolu yara kabarcıkları şeklinde kendini gösteren uçuk da ihmal etmemeniz gereken önemli bir belirti. Özellikle yılda 4 kereden fazla gelişen uçuklar zayıf bir bağışıklık sisteminin uyarıcısı olabiliyor.

 • 5
 • 17
TEKRARLAYAN ENFEKSİYONLAR
TEKRARLAYAN ENFEKSİYONLAR

Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler kolay kolay hasta olmuyorlar. Bağışıklığı sağlayan beyaz kan hücreleri yeterli düzeyde çalışamadıklarında ise enfeksiyonlara daha kolay yakalandığımız gibi, hastalıklar da daha zor iyileşebiliyor. Ayrıca tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal, idrar yolu enfeksiyonları önemli bir uyarıcı olabiliyor.

Bu nedenle "nasıl olsa geçer" diyerek hastalığı hafife almak ve gelişigüzel ilaçlarla şikayetleri ortadan kaldırmaya çalışmak yerine bağışıklık sisteminin taranması için bir hekime başvurmak gerekiyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN