Arama

Tarihlerle 20 ilginç bilgi

1453'te İstanbul'un fethinin ardından camiye çevrilen Ayasofya'nın ilk olarak ne zaman inşa edildiğini biliyor musunuz? Peki ya, tarihteki ilk karantina uygulamasının hangi yıl yapıldığını? Ya da dünyanın en eski ezoterik örgütü Tapınak Şövalyeleri'nin ne zaman kurulduğunu? Tarihlerle 20 ilginç bilgiyi derledik.

Ayasofya, ilk olarak ahşap çatılı bazilika tarzında bir kilise olarak Konstantinus tarafından inşa edildi ve yapımı 360 yılında tamamlandı.

Yolcularla ilgili olarak bilinen ilk karantina uygulaması 1377'de Venedik ve Dubrovnik'te yapıldı. İlk karantinahâne ise 1423 yılında Venedik yakınlarında Santa Maria di Nazeret adasında kuruldu.

Osmanlı Devleti'nde ilk karantina uygulaması 1831 yılındaki büyük kolera salgını sırasında olmuştur. Rusya'daki hastalık üzerine İngiltere, Fransa, Nemçe sefaret tercümanları Rusya'dan Osmanlı limanlarına gelecek gemilere karantina tatbik edilmesini istediler.

Superman karakterinin doğum tarihi olan 1938 yılı, dünyayı kasıp kavuran ve "Büyük Buhran" olarak adlandırılan ekonomik krizin son yıllarıydı. Onun kardeşi sayılabilecek Batman'in doğumu ise 1939 yılı. Büyük Buhran ile aynı tarihlerde ortaya çıkan ve "çizgi romanların altın çağı" olarak anılan bu dönemde, kurtarıcı "süper kahramanlar" yoksulluk, açlık ve işsizlik ile boğuşan Amerikan halkını oyalamayı amaçlıyordu.

1 Ağustos 1571'de Magosa'nın Osmanlı'ya teslim olmasıyla Kıbrıs'ın fethi tamamlandı. Kıbrıs'ta fethi daimi kılmak için bir iskân siyaseti takip edilerek, önemli sayıda Türk Anadolu'dan getirilerek, buraya yerleştirildi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN