Arama

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık’tan 20 alıntı

Tarihçilerin Kutbu, Şeyhü'l Müverrihin ve Hocaların Hocası olarak anılan Halil İnalcık, Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü bir tarihçimiz. Bir asırlık ömrü boyunca ardında birçok değerli eser bıraktı; ömrünün son anına kadar, araştırmaya ve yazmaya devam etti. Osmanlı tarihini belgeleriyle ortaya çıkaran ve dünyaya tüm gerçekleriyle aktaran Halil İnalcık'tan tarihe ayna tutan 20 alıntıyı sizler için derledik.

Osmanlı Devleti bir gazî devleti olarak doğmuş ve bu geleneği sürdürmüştür. Fâtih Sultan Mehmed, 1461'de Trabzon dağlarına yaya tırmanırken şöyle demiştir: "Bu zahmetler Allah içindir. Elimizde İslâm kılıcı vardır. Eğer bu zahmeti ihtiyar etmesevüz, bize gazî demek lâyık olmazdı.""

Devlet kurmak, insan olmanın getirdiği bir zorunluluk ve insanlık tarihinin en temel ilerlemesi hatta bu ilerlemenin başlangıç noktasıdır.

Müslümanlar için bir ülke bir kez Darülislam'ın parçası olmuşsa, orası daima İslam ülkesi sayılmaktadır ve buranın kaybının geçici bir kayıp olduğuna inanılmıştır.

Modern ilme inanan Müslüman, bilgisiz bir Müslüman'dan yüz kere daha Müslüman'dır.

Feodaliteyi mahveden top ateşidir ve bunda teknolojik bakımdan en büyük başarı Fatih Sultan Mehmed'e aittir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN