Arama

Sultan Abdülhamid’in gerçekleşmeyen tüp geçit projesi

Sultan II. Abdülhamid, yeniliklere açık oluşuyla tanınmış; 33 yıllık hükümdarlığı boyunca Osmanlı topraklarında pek çok yenilik ve çağın ötesinde projeler gerçekleştirmişti. Onun gerçekleştirmeyi planladığı projelerinden biri de "Cisr-i Enbubi" adı verilen, Rumeli ve Anadolu yakasını boğazın altından yapılacak bir tüp geçit ile birbirine bağlama projesiydi. Peki, üzerinde Abdülhamid'in tuğrası bulunan bu proje neden gerçekleştirilemedi?

  • 1
  • 10
İSTANBUL’UN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ ULAŞIM
İSTANBUL’UN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ ULAŞIM

Rumeli ve Anadolu Yakası ile birbirinden farklı güzellikleri bünyesinde barındıran İstanbul'un geçmişten günümüze en büyük sorunlarından birisi hiç şüphesiz ulaşımdır.

Şehir içi ulaşım problemlerinin çözülmesinin yanı sıra boğaz ile birbirinden ayrılan iki yakanın birleştirilerek ulaşımda rahatlama sağlanması hususu, şehri yönetenlerin ulaşımdaki en önemli gündem maddesi olmuştur.

  • 2
  • 10
BOĞAZIN ALTINDAN BİR TÜNEL İLE GEÇME FİKRİ
BOĞAZIN ALTINDAN BİR TÜNEL İLE GEÇME FİKRİ

Rumeli ve Anadolu'yu birbirine bağlamak için tarih boyunca köprü projeleri yapılmıştır.

Lakin Sultan II. Abdülhamid döneminde, boğazın altından yapılacak bir tünel ile iki yakanın birbirine bağlanması hedeflenmişti.

  • 3
  • 10
DEMİRYOLUNDA YAŞANAN İLERLEME BU FİKRİ ETKİLEDİ
DEMİRYOLUNDA YAŞANAN İLERLEME BU FİKRİ ETKİLEDİ

Cisr-i Enbubi ismiyle bilinen tüp geçit projelerinin ortaya çıkışı, biraz da o dönemki demiryolu alanındaki ilerlemeden dolayıdır.

1873 yılında Sultan Abdülaziz döneminde Haydarpaşa merkezli demiryolu ile Anadolu'ya, 1888'de Sirkeci merkezli demiryolu ile de Edirne'ye hatta Avrupa'ya ulaşılmıştı.

  • 4
  • 10
SİRKECİ İLE HAYDARPAŞA’YI BİRBİRİNE BAĞLAYACAKTI
SİRKECİ İLE HAYDARPAŞA’YI BİRBİRİNE BAĞLAYACAKTI

Geriye bu iki yakada yer alan Sirkeci ve Haydarpaşa garlarının boğazın altından yapılacak bir proje ile kesintisiz ulaşım için bağlantı kurulması kalmıştı.

Bu iki istasyonu kesintisiz şekilde birbirine bağlamak, 19. Yüzyıl sonlarında dönemin yöneticilerinin temel hedefiydi. Önlerindeki en büyük engelse sert akıntıya sahip olan boğazdı.

  • 5
  • 10
ABDÜLHAMİD BU TÜR İLERLEMELERİ DESTEKLİYORDU
ABDÜLHAMİD BU TÜR İLERLEMELERİ DESTEKLİYORDU

Osmanlı'nın her alanda ilerlemesini, çağının gerekliliklerini yerine getirmesini hedefleyen Sultan II. Abdülhamid'in bu olumlu tutumu, Payitaht'ın gelişmesi için uzmanlar tarafından proje sunulmasının önünü açıyordu.

Bu alanda ilk proje 3 Ağustos 1891 tarihinde Fransız Mühendis Simon Preault tarafından Sultan'a arz ediliyordu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN