Arama

Savaş esiri olan İspanyol Mihrimah Sultan'ı nasıl tedavi etti?

Kanuni Sultan Süleyman döneminde, içinde bulunduğu geminin Osmanlı donanması tarafından ele geçirilmesiyle savaş esiri olmuş bir isim Pedro de Urdemalas. Ailesinde bitkilerle hastaları tedavi eden pek çok kişi bulunduğu için bu konuda bilgili olan Pedro, mesleği sorulduğunda "doktor" olduğunu söylemiş, eline geçen bir tıp kitabı sayesinde gemideki hastaların çoğunu iyileştirmişti. Mihrimah Sultan'ın bir süredir devam eden hastalığı nedeniyle de Pedro çağrılmış ve gerçekleştirdiği tedavi sayesinde mükâfat olarak esareti sona ermişti.

  • 1
  • 13
PEDRO DE URDEMALAS KİMDİR?
PEDRO DE URDEMALAS KİMDİR?

Pedro de Urdemalas 1552 yılında Kanuni devrinde üç yıl boyunca esir düştüğü Türklere hizmet eden, bir süre de Kaptanıderya Sinan Paşa'nın (Sinanüddin Yusuf Paşa) yanında kölelik yapan bir İspanyol'dur.

İmparatorluk başkentindeki zorunlu ikameti boyunca ağzından dönemin İstanbul'unu, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki günlük hayatı, toplumsal olayları, bilimi, adalet sistemini ve idare şekillerini çağının tarihçilerinde rastlanmayan bir nesnellikle aktarır.

  • 2
  • 13
AMACI OSMANLI’YA DAİR BİLGİLERİ İSPANYOLLARA AKTARMAKTI
AMACI OSMANLI’YA DAİR BİLGİLERİ İSPANYOLLARA AKTARMAKTI

Amacı o dönem Osmanlı Devleti'nin ezeli düşmanı olan İspanya Krallığı'na Osmanlıların iyi ya da kötü yönleriyle ilgili en doğru, yeterli ve güvenilir bilgiyi vermektir.

Kitap, tesadüfen karşılaşmış ve birbirlerine esaret anılarını anlatan üç arkadaşın aralarında yaptıkları soru-cevap şeklindeki diyalogla ortaya çıkar.

  • 3
  • 13
PEDRO, OSMANLI KAPTANINA NASIL ESİR DÜŞTÜ?
PEDRO, OSMANLI KAPTANINA NASIL ESİR DÜŞTÜ?

Arkadaşlarının Pedro'ya nasıl esir düştüğünü sorması üzerine Pedro anlatmaya başlar:

Prens Doria'nın kaptanı olduğu imparatorun donanmasıyla 4 Ağustos 1552 tarihinde Cenova'dan Napoli'ye gitmekteyken, Ponza Adaları yakınlarında bizi bekleyen Türk donanması karşımıza çıktı. Oradan geçeceğimizi önceden biliyor olmalıydılar.

  • 4
  • 13
‘TÜRK DONANMASININ KAPTANI SİNAN PAŞA İDİ’
‘TÜRK DONANMASININ KAPTANI SİNAN PAŞA İDİ’

Bütün gece süren bir takipten sonra Türk donanması bize yetişerek yolcu taşıyan yedi kadırgamızı ele geçirdi. Türk donanmasının kaptanı Sinan Paşa idi ve emrinde 150 gemi bulunuyordu.

Bizim gemilerin sayısı ise 39 kadardı ama hepsini ele geçiremediler; diğerleri kaçıp kurtulmayı başardılar.

  • 5
  • 13
HASTALARIN ÇOĞUNU İYİLEŞTİRMEYİ BAŞARDI
HASTALARIN ÇOĞUNU İYİLEŞTİRMEYİ BAŞARDI

Ailesinde bitkilerle hastaları tedavi edenler olduğu için bu konuda biraz bilgili olan Pedro, gemide mesleği sorulduğunda "doktor" olduğunu söyler. Böylece kürek çekmekten kurtulur.

Eline geçen bir tıp kitabı sayesinde gemideki hastaların çoğunu iyileştirmeyi de başarır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN