Arama

Preveze Deniz Zaferi nasıl kazanıldı?

Osmanlı'nın Akdeniz'i Türk gölü haline getiren Preveze Deniz Zaferi, denizcilik tarihimizin en önemli zaferlerinden biridir. Papa'nın kurduğu Haçlı ordusunu hezimete uğratan Barbaros Hayreddin Paşa'nın bu zaferi sayesinde çeyrek asır boyunca Osmanlı Akdeniz'de üstünlüğü elinde tuttu. Peki, Preveze Deniz Savaşı nasıl kazanıldı?

Barbaros'un Osmanlı donanmasının başına geçmesi ile devlet karaların yanı sıra denizde de hâkimiyet kurmaya başladı. İspanya ile Fransa arasında Monsone Ateşkesi yapılınca Papa'nın liderliğinde İspanya- Venedik- Papalık- Malta Şövalyeleri ve diğer küçük İtalyan devletleri arasında Türklere karşı bir ittifak oluşturuldu.

Çok büyük bir donanma meydana gelmişti ancak komutanlar arasında geçimsizlik, kıskançlıklar ve itimatsızlıklar mevcuttu. İspanyollar, Venediklilerin kendilerini Osmanlı donanmasına yem yapacağından şüphelenirken, aynı şüphe Venedik tarafında da vardı. Barbaros ise düşman donanmasındaki bu durumun farkındaydı.

  • 3
  • 9
HAÇLI ORDUSUNUN PLANI NEYDİ?
HAÇLI ORDUSUNUN PLANI NEYDİ?

Haçlı donanmasının başına, Venedik'in istemesine rağmen Andre Doria getirildi. Hedef seçiminde de anlaşmazlık çıktı. Venedikliler Doğu, İspanyollar ise Batı Akdeniz'deki Türk topraklarını ele geçirmeye taraftarıydılar.

Antlaşma sağlanamayınca ilk planda Türk donanmasının yok edilmesi, sonra karşılaşılacak duruma göre hareket edilmesi kararlaştırıldı. Düşman donamasının hareketini ve Girit civarında bulunan Salih Reis idaresindeki 20 gemilik filoya saldıracağını haber alan Barbaros da İstanbul'dan ayrıldı.

Ege Denizi'nde Osmanlıların eline geçmemiş adaların bir kısmını aldı. 24 Eylül de Osmanlı donanması Preveze limanına varmıştı.

Barbaros, düşmanlarından önce davranarak Preveze Körfezi'ne girdi. Doria'nın idaresindeki donanma sayıca kendisinden üstün ve daha büyük gemilere sahip olduğu için Haçlılarla açık denizde karşılaşmak aleyhineydi. Körfezin içinde büyük gemilerin geçemeyeceği bir sığlığın ardına gizlenerek düşmanın açık vermesini bekledi.

Düşmanları, karaya asker çıkararak Preveze'yi kuşattıkları takdirde iki ateş arasında kalabilirdi. Ancak Doria böyle bir hamle yapmadı. Osmanlı donanmasını oradan çıkaramayacağını anlayan Andre Doria, 26-27 Eylül gecesi Preveze açıklarından ayrılarak, daha güvenli bir yere doğru hareket etti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN