Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Tarih
  • Osmanlı’nın Masalcı Amcası Reşat Ekrem Koçu’dan tarihimizdeki en garip vakalar

Osmanlı’nın Masalcı Amcası Reşat Ekrem Koçu’dan tarihimizdeki en garip vakalar

Kanuni Sultan Süleyman'ın cenaze namazının üç defa kılındığını biliyor muydunuz? Peki, mor renkli sümbül çiçeğinin katmerlisinin, ilk defa Kâtip Çelebi tarafından elde edildiğini? Sizler için Osmanlı'daki günlük hayattan kesitleri ve tarihimizde pek bilinmeyen garip vakaları anlatan Osmanlı'nın Masalcı Amcası Reşat Ekrem Koçu'dan alıntıları derledik.

Türkiye'de ilk defa Latin Harfleriyle Türkçe yazı yazan 3. Selim'in kız kardeşi Hatice Sultan'dır.

On beşinci asırda Bursa'da Molla Rüstem ölürken 14 yaşındaki oğluna yüz yıl ömür düşünmüş ve her gününe 100 florin (altın) hesap ederek 3.600.000 altın gibi muazzam bir miras bırakmıştı.

İstanbul'daki meşhur Kız Kulesi Osmanlı tarihinde yalnız bir defa ve bir kişi için hapishane olarak kullanılmıştır. Burada, on sekizinci asrın namlı vezirlerinden Hekimoğlu Ali Paşa hapsedilmiş ve oradan sürgüne gönderilmiştir.

On yedinci asır ortalarında İstanbul'da bir "Elekçi Delisi" vardı. Adı bilinmeyen bu deli, her gün üç dört tane eleğin tellerini koparıp bükerek, kâğıt helvası, peynirli pide gibi yerdi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın cenaze namazı üç defa kılınmıştır. İlk namazı, Macaristan'da Sigetvar kalesi önündeki Türk ordugâhında otağı hümayunda, büyük padişahın ölümü askerden saklandığı için gizli olarak kılınmıştı; ikinci namaz, babasının cenazesini Belgrat'ta karşılayan yeni padişah İkinci Selim'in de iştiraki ile Belgrat sahrasında kılınmıştı; bu namaz a 25. 000 kişi iştirak etmişti. Üçüncü namaz da İstanbul'da, Süleymaniye Cami'nin musalla taşı önünde kılındı. Bu namaza bütün İstanbul halkı iştirak etti. Gerilere doğru bütün sokaklar, Süleymaniye'den Fatih'e kadar cemaatle dolmuştu. Bu namazın 500 imamla kılındığı rivayet, olunur. Asrın büyük şairi Baki'nin de meşhur Sultan Süleyman Mersiyesi'ni, ilk defa bu cenaze töreninde okuduğu, şairi dinleyenlerin hıçkırıkları gökyüzünü tuttuğu söylenir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN