Arama

Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu cami 'Karacaşehir'

Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu Karacaşehir Camii'nde, imparatorluğun doğuşunun dünyaya ilan edildiği biliniyor. Eski harabe halinden kurtulan Karacaşehir Camii'nin restorasyon işlemlerinin tamamlanmasıyla artık hem mahalle sakinleri hem de camiyi merak ederek şehir içi ve dışından gelen insanlar yoğun ilgi gösteriyor. Sizler için Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu cami 'Karacaşehir' hakkında bilgileri derledik.

  • 1
  • 12
Eskişehir Odunpazarı tarihi
Eskişehir Odunpazarı tarihi

Eskişehir'in güney tepelerinde *meskûn Odunpazarı'nın ilginç bir kuruluş söylencesi vardır. Kente ilk yerleşmeye gelenler üç koyun ciğerini birer sırığın üzerine yerleştirerek, bu sırıkları bugün bilinen isimleriyle Şarhöyük, Porsuk kenarı ve Kurşunlu Camii'nin olduğu yerlere dikerler. Şarhöyük ve Porsuk kenarına konulan ciğerler hemen bozulur. Kurşunlu Camii'nin yakınına yerleştirilen ciğerlerse bozulmadan kalır. Böylece en temiz havanın burada olduğuna karar verilerek, buraya yerleşilir.

Araştırmacılar, Osmanlı Devleti'nin Odunpazarı'nda kurulduğunu o dönemlerdeki adının ise,"Karacaşehir" olduğunu kayıtlara geçerler. Odunpazarı üzerine kayıt düşen kimi araştırmacılar ise; Selçuklu Türklerinin, Eskişehir'i 1200'lerde Odunpazarı'nda kurduğunu belirtir.

*Meskûn: Üzerinde insanların oturduğu konutlar bulunan, insan oturan, yerleşilmiş (arazi).

İlk kuruluşu Hititler dönemine uzanan kentin Dorylaion adını alması bu döneme rastlar. Hititler, Frigler, Romalılar ve Bizanslıların ele geçirdikleri dönemde ticaret merkezi olan kent, bu nedenle saldırılara hedef olmuş. Romalılar kenti Porsuk Çayı'nın kuzeyine taşımışlar. Bizanslılar ise giderek artan Arap ve Selçuklu akınlarından sebebiyle güneybatıdaki Karacaşehir tepesini seçmiş. Anadolu, Türkler'in eline geçince de kent yeniden ovaya kurulmuş ancak Porsuk Çayı'nın sık sık taşması karşısında daha güvenli ve ovaya yakın olan güneydeki tepenin yamacına yani şimdiki adıyla Odunpazarı'na taşınmıştır.

  • 3
  • 12
Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu cami
Osmanlı’nın ilk hutbesinin okunduğu cami

Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu Karacaşehir Camii'nde, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun dünyaya ilan edildiği bilinir. Yapılış tarihi 1299 olan ve uzun süre kullanılamayan camide yapılan temel güçlendirme çalışmaları sırasında duvarı çökmüş, tadilat süresi uzamıştı. diğer yenileme faaliyetleri ile birlikte eksikleri tamamlanan cami, 2019 yılı Mart ayında yeniden ibadete açıldı.

  • 4
  • 12
Karacaşehir Camii nerede?
Karacaşehir Camii nerede?

Karacaşehir Camii, Eskişehir'in Merkez Odunpazarı İlçesi Karacaşehir Köyü'nde bulunur. Dikdörtgen planlı caminin üzeri Marsilya tipi kiremitle kaplı kırma çatı ile örtülüdür. Yığma tekniği ile inşa edilmiştir. Duvarları içte ve dışta sıvalı ve boyalıdır. Minare kaidesi taş, üstü tuğla malzemeden yapılmıştır. Harim tavanı ahşap malzemedendir. Kadınlar mahfili ahşap malzemedendir.

Karacaşehir, Karacaşehir Köyü İç Yolu, 26004 Odunpazarı/Eskişehir

  • 5
  • 12
Karacahisar Kalesi'nin tarihsel süreci
Karacahisar Kalesi’nin tarihsel süreci

Malazgirt Meydan Muharebesi'nden sonra, Ertuğrul Gazi önderliğindeki kayı boyu Anadolu topraklarına geldi. Eskişehir civarına gelince, Karacahisar Kalesi'ne kadar ilerlediler. Kalenin doğal yapısı nedeniyle fethi zordu; fakat Ertuğrul Gazi bu kaleyi fethetti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN