Arama

Moda ve stil fikrinin temellerini atan Müslüman

Bundan tam 12 asır önce yaşamış ancak namı ve yön verdiği adabımuaşeret kurallarıyla dünya kültürünü etkilemiş bir isim Ziryâb. Tüm dünyada adı ve namı hala yaşayan bir musikişinas, sofra düzeninin mucidi, yaşadığı toplumun kültürüne yön veren ve modasına hükmeden bir entelektüel… Onun Bağdat'ta başlayan hayat yolculuğu, dönemin Müslüman diyarı Kurtuba'ya dek uzandı. Ziryâb, ilmin başkenti Bağdat'ta sahip olduğu tüm deneyimi ve kültürü bu coğrafyaya aktardı.

  • 1
  • 12
KÜLTÜRE YÖN VEREN MÜSLÜMAN ENTELEKTÜEL
KÜLTÜRE YÖN VEREN MÜSLÜMAN ENTELEKTÜEL

Nerede ve kaç yılında doğduğu tam olarak bilinmeyen Ziryâb'ın asıl adı, kaynaklarda Ebû'l Hasan Ali b. Nâfi' olarak geçer.

Kesin bir bilgi olmasa da onun Halife Mehdî'nin yardımcısı ya da İbrahim el Mevsılî'nin bir kölesi olduğu zikredilir. "Siyah kuş" anlamına gelen "Ziryâb" lakabını, siyahi olması sebebiyle aldığı söylenir.

  • 2
  • 12
MODAYI BAĞDAT’TAN AVRUPA’YA TAŞIDI
MODAYI BAĞDAT’TAN AVRUPA’YA TAŞIDI

Musikişinaslığı ve adabımuaşeret konusundaki titizliği ile tanınan Müslüman âlim Ziryab, aynı zamanda 9'uncu yüzyıl Kurtuba'sında bir moda belirleyicisi ve stil simgesiydi.

BBC'de yayınlanan Avrupa'da İslam Tarihi adlı programın sunucusu Rageh Omar ile konuşan yazar Jason Webster, Ziryab hakkında şu sözleri sarf eder: "Modayı olduğu gibi yanında getirmişti. Bugün Paris ya da New York neyse o zaman da Bağdat öyleydi. Ayrıca, Bağdat'tan Kurtuba'ya sürekli bir fikir akışı söz konusuydu; diş macununu, deodorantı ve kısa saç modasını bile o getirmişti. Sokak lambaları, kanalizasyon altyapısı ve musluk suyu bulunuyordu; işte o dönemin Kurtubası öyle bir yerdi…"

  • 3
  • 12
ZİRYAB TAKLİT EDİLEN BİR İKON OLMUŞTU
ZİRYAB TAKLİT EDİLEN BİR İKON OLMUŞTU

Ziryab'ın yeni yemek takımlarını, giyim-kuşam modasını ve hatta satranç ve polo oyunlarını oradan getirdiği esas topraklar, o dönemin en büyük kültür ve bilim merkezlerinden biri olan Bağdat'tı.

Ziryab, zevk sahibi ve seçici olması ile ün yapıyor, adı zarafetle birlikte anılıyordu. O, ince zevke sahip lüks tarzıyla sarayları dekore ederken, sıradan Kurtubalılar onun yeni moda kısa saçını taklit etmekte, İspanya'ya getirdiği deri mobilyaları kullanmaktaydı.

  • 4
  • 12
MEVSİME GÖRE KIYAFET AYRIMINI ZİRYAB YAPTI
MEVSİME GÖRE KIYAFET AYRIMINI ZİRYAB YAPTI

Fransız tarihçi Henry Terrace, ölümünden 200 yıl sonra Ziryab hakkında şunları kaydeder: "Kışlık ve yazlık kıyafeti getiren Ziryab, bir modanın ne kadar süreceğini belirliyordu. Mevsimler arasındaki geçiş dönemlerinde giyilecek kıyafetler de eklemişti. Onun aracılığıyla, Doğunun lüks kıyafetleri İspanya'ya gelmiştir. Onun nüfuzu ile bir moda endüstrisi gelişmiş, bugün Fas'ta hala rastlanan renkli şeritli kumaş ve şeffaf katlardan oluşan elbiselerin üretimine başlanmıştır."

  • 5
  • 12
DOĞUDA VE BATIDA SAYGIYLA ANILAN İSİM
DOĞUDA VE BATIDA SAYGIYLA ANILAN İSİM

Ziryab'ın başarıları kendisine, nesiller boyunca aktarılan bir itibar kazandırdı. İslam dünyasında hemen her şehirde onun adını taşıyan pek çok cadde veya mekân vardır.

Batıda ise müzisyenler onu hala saygıyla anarlar.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN