Arama

İslam'ın Avrupa'daki mührü Endülüs’ün Batı'ya 10 hediyesi

8'inci yüzyılda İslam'ın Avrupa'daki mührü olan Endülüs, parlak bir medeniyete ev sahipliği yaparken Batı, dine aykırı kabul edildiği için aklî faaliyetlerin yasaklandığı "karanlık çağ" denilen bir dönemin içerisindeydi. Endülüs, yanmayan kâğıttan gece okunan mürekkebe, günümüzde hala kullanılan tıbbı aletlerden eğitim sistemine dünya tarihine damga vuran büyük bir miras bıraktı. İşte İslam'ın Avrupa'daki mührü Endülüs'ün Batı'ya 10 hediyesi...

  • 1
  • 20
EĞİTİM
EĞİTİM

Endülüs, 711 yılından itibaren Müslümanların ve gayrimüslim tebaanın çeşitli sahalardaki faaliyetleriyle yüksek ve parlak bir medeniyetin doğuşuna beşiklik ederken Batı, dine aykırı kabul edildiği için aklî faaliyetlerin yasaklandığı "karanlık çağ" denilen bir dönemin içerisindeydi. Batı bu karanlık çağ içerisindeyken, Kur'an-ı Kerim tarafından düşünmeye teşvik edilen Müslümanlar, İslam dünyasının dört bir yanına cami, mektep, hastane ve rasathanelerde ileri düzey dersler okuttu. Eğitim için özel binalar tahsis edildi ve medreseler açıldı.

  • 2
  • 20
ENDÜLÜS'TEN AVRUPA'YA YAYILAN BİLİM
ENDÜLÜS’TEN AVRUPA’YA YAYILAN BİLİM

Endülüs Müslümanları İspanya'nın dört bir tarafına yayılan bir eğitim sistemi geliştirdi, bu sistem daha sonra Avrupa'ya da geçti. Temel eğitim dışına yükseköğretim kurumlarının da bulunduğu Endüslüs'e Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen öğrenciler burada eğitim aldıktan sonra Avrupa şehirlerinden üniversitelerin açılmasına öncülük etti.İbn Rüşd gibi âlimlerden felsefeyi öğrenen Avrupalılar, Aristo ile de tanışmış oldu.

  • 3
  • 20
MODA,STİL VE TEMİZLİK
MODA,STİL VE TEMİZLİK

Bugün hâkim olan hijyen ve moda standartları, "Ziryab" lakabıyla tanınan Endülüslü Müslüman Ebu'l-Hasan Ali ibn Nâfi'ye dayanır. Mevsimlere uygun giyinmenin sağlık açısından önemine vurgu yapan Ziryab, günün farklı saatlerinde farklı elbiseler giyerdi.

Moda ve stil fikrinin temellerini atan Müslüman Ziryab hakkında haberimizi okumak için tıklayın.

  • 4
  • 20
MEVSİME GÖRE KIYAFET AYRIMINI ZİRYAB YAPTI
MEVSİME GÖRE KIYAFET AYRIMINI ZİRYAB YAPTI

Düzenli banyo yapma fikrini de ona aitti. Modanın öncüsü olarak aynı zamanda erkek tıraşında yeni stiller geliştirip farklı saç şekilleri tasarladı. Doğunun lüks kıyafetlerinin de onun aracılığıyla Avrupa'ya intikal etti.

  • 5
  • 20
ŞEHİRCİLİK
ŞEHİRCİLİK

10. yüzyılda Endülüs'te sokakların lambalarla aydınlatılırdı. Şehirde bulunan kütüphaneler, camiler dışında umumî hamamlar ve içinde musluktan suların aktığı hastanelerin vardı. Endülüs Müslümanları hidrolik mühendisliğinde uzmanlaşmaları sayesinde kemerli su yolları yapıp dağların eteklerinden başkent Kurtuba'ya su getiriyordu. Kanalizasyon sistemi de mevcut olan Endülüs'te aynı zamanda bu sayede yağmur suları sokaklardan kolayca çekilip gidiyordu. Aynı dönemde Avrupa'nın Paris, Londra gibi şehirleri geceleri zifiri karanlıkta batak ve çamur içindeyken Endülüs şehirleri ışıl ışıl ve tertemizdi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN