Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Tarih
  • İnsanlığa ışık tutan Thomas Edison hakkında 20 ilginç gerçek💡

İnsanlığa ışık tutan Thomas Edison hakkında 20 ilginç gerçek💡

Thomas Edison, 20. yüzyılın en büyük mucitlerinden birisiydi. Öğretmeni tarafından dikkatsiz ve odaklanma sorunu yaşayan bir çocuk olarak nitelendirilen Edison, okuldan uzaklaştırıldı. Fakat küçük mucit pes etmedi, evlerinin bodrumunda küçük bir kimya laboratuvarı kurdu ve çalışmalarına başladı. Peki, Edison'un icatlarının arka planındaki gerçekler neydi?

İlginç bir şekilde, Thomas Edison yaklaşık olarak dört yaşına gelene kadar konuşmayı öğrenemedi.

Edison'un öğretmeni annesine "Çocuğunuz haftanın günlerini ve çarpım tablosunu ezberleyemiyor. Hatta dikkatsiz, derslerine yeterince odaklanamıyor. Çok başarısız. Ne yaparsam yapayım anlamıyor. Algılaması çok ama çok zayıf. Nasıl söylesem? İşin kötüsü, hiçbir şey öğrenmeyecek kadar aptal ve tembel! Çocuğunuzu okuldan alırsanız isabetli bir karar vermiş olursunuz!" dedi. Böylece küçük Edison üç sadece ay devam ettiği okuldan uzaklaştırıldı.

Edison oldukça başarılı ve zeki bir girişimciydi. Sinema makinesinden elektrikli otomobil bataryasına kadar icadı olan bu bilim insanıydı. Thomas Edison ömrü boyunca 1300 adet patent almıştır.

Edison küçükken kızıl ateş ve kulak enfeksiyonları geçirdiğinden yetişkin olduğunda neredeyse sağırdı. Tedaviyi reddeden Edison, böyle daha çok konsantre olduğunu söylemiştir.

Thomas Edison, 10 yaşındayken kendi bilim laboratuvarını kurmuştur.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN