Arama

İngiliz seyyah Lady Elizabeth Craven ve İstanbul seyahati

Lady Mary Montagu'yla birlikte İstanbul'u gören ve anlatan kadın seyyahlardan olan Lady Elizabeth Craven, bir tahterevalliyle şehri gezdi. Mektuplarında, dünyanın başkenti olması gereken İstanbul'un mutlaka görülmesi gerektiğini yazdı. Peki, İstanbul seyahati sırasında Lady Craven'i sarsan olay neydi?

  • 1
  • 10
LADY ELİZABETH CRAVEN KİMDİR?
LADY ELİZABETH CRAVEN KİMDİR?

1750 yılında İngiltere'de dünyaya gelen Lady Elizabeth Craven, 17 yaşındayken Lord Craven'le evlenir. 13 yıllık bir evlilik ve 6 çocuktan sonra eşinden ayrılarak uzun bir seyahate çıktı.

Sonra küçük Alman hükümdarlarından Karl Alexander von Brandenburg-Ansbach'la evlenir.

İlk eşinden ayrıldığında çıktığı seyahatinde Lion, Marsilya, Cenevre, Piza, Floransa, Polonya, Venedik, Viyana, Petersburg, Moskova üzerinden Kırım'a gitti.

Buradan da 1786 yılında deniz yoluyla İstanbul'a geçti. Gezdiği yerlerden eşi Karl Alexander'a seyahat mektupları gönderdi.

İlginç bir hayat hikâyesi olan Lady Craven, aynı zamanda Lady Mary Montagu'yla birlikte İstanbul'u ilk gören ve anlatan kadın seyyahlardandı.

I. Abdülhamid zamanı İstanbul'unun Kaptanıderyası Cezayirli Hasan Paşa ve haremini görmeye gitti.

İstanbul'da yaklaşık 75 camiyi gezmek için aldığı bir izin sayesinde, tahtırevanla Ayasofya'yı ve belirtmediği bazı diğer camileri gezer. Craven 1789'da yazdığı mektuplardan oluşan seyahat yazısında dünyanın başkenti olması gereken o şehrin (İstanbul'un) görülmesi gerektiğini yazar.

İstanbul'dan 25 Haziran'da deniz yoluyla ayrılıp, Varna ve Bükreş üzerinden Viyana'ya döner.

Bu seyahatin notları, 1789 yılında Londra'da A Journey though the Crimea to Constantinople ismiyle yayımlandı.

Seyahatnamesini oluşturan mektupları Türkiye ismiyle 1939 yılında Reşat Ekrem Koçu tarafından Türkçeye aktarıldı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN