Arama

İbn Haldun ve sosyal bilimlere dair 15 ilginç bilgi

İslam medeniyetinin en parlak döneminin sonlarında yaşamış bir alimdi, İbn Haldun. Yaşadığı bölgeden Haçlı istilası nedeniyle göç etmek zorunda kalmış; bu coğrafyaların istilalardan ne şekilde etkilendiğini inceleyerek araştırmalarına başlamıştı. Tarih yazıcılığının gerçeklerin liste halinde sunulmasından ibaret olmadığına, yazarların hangi bölgeye ait olduklarına ve taraflı olup olmadıklarına bağlı olarak farklılık arz edeceğini savunuyordu. Sosyoloji biliminin öncüsü olan ve sosyal bilimlere dair birçok kavramın temelini 7 asır öncesinden atan İbn Haldun'dan 15 ilginç bilgiyi sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 15
SOSYOLOJİ BİLİMİNİN ÖNCÜSÜ İBN HALDUN
SOSYOLOJİ BİLİMİNİN ÖNCÜSÜ İBN HALDUN

İbn Haldun, Orta Çağ klasik İslam medeniyetinin son âlimlerindendi.

Yazıları, aile hikâyesi ve hayatı, İslam medeniyetinin gerilemesine ve nihayetinde çökmesine yol açan değişiklikleri birçok bakımdan mükemmel şekilde yansıtır.

1332 yılında Tunus Şehri'nde doğan ve 1406 yılında Kahire'de ölen İbn Haldun, sosyoloji biliminin öncüsüdür.

  • 2
  • 15
HAÇLI İSTİLASI NEDENİYLE KUZEY AFRİKA’YA YERLEŞTİ
HAÇLI İSTİLASI NEDENİYLE KUZEY AFRİKA’YA YERLEŞTİ

İbn Haldun, araştırmasına İslam medeniyetinin altını oyan çeşitli istilacı güçleri ve atalarının bu istilalardan ne şekilde etkilendiğini inceleyerek başlar.

Ataları 1248'e kadar Sevilla'de yaşadıktan sonra İspanya Hristiyanlarının ilerlemesiyle evlerini terk ederek Kuzey Afrika'ya kaçarken, anne-babası o dönemde dünyanın geniş bir bölümünü etkileyen veba felaketi yüzünden hayatını kaybeder.

  • 3
  • 15
AİLESİNİ BİR DAHA HİÇ GÖRMEDİ
AİLESİNİ BİR DAHA HİÇ GÖRMEDİ

İbn Haldun 1382 yılında Tunus'tan ayrılarak Mısır'a gelir; onun peşinden Mısır'a ulaşmaya çalışan ailesi ise dönemin diğer bir belası olan korsanların eline düşer.

Korsanlar tarafından öldürülen ya da esir alınan ailesini bir daha hiç görmeyen İbn Haldun, ömrünün geri kalan kısmında onlardan hiç bahsetmemiştir.

  • 4
  • 15
İSLAM İLMİNİN VE PARLAK MEDENİYETİN SON YILLARI
İSLAM İLMİNİN VE PARLAK MEDENİYETİN SON YILLARI

İbn Haldun'un hayatının son yılları muhtemelen klasik İslam ilminin ve parlak medeniyetinin de son yıllarına denk gelir.

15'inci yüzyılın başlarına gelindiğinde, Sicilya ve İspanya'yı kaybeden, Haçlı Seferlerine ve Moğol istilasına maruz kalan İslam dünyası, bu sefer de Timur'un yıkıcı saldırısıyla karşı karşıyaydı ve bunun etkilerine kısmen İbn Haldun da şahit oluyordu.

  • 5
  • 15
DÜNYA TARİHİ ÜZERİNE ÖNEMLİ BİR ESER BIRAKTI
DÜNYA TARİHİ ÜZERİNE ÖNEMLİ BİR ESER BIRAKTI

Kadı ve resmi elçi olarak yoğun bir programı olmasına rağmen akademik araştırmalarına devam eden İbn Haldun, Erken ve Sonraki Dönem Tarihi Üzerine Dersler ve Arşiv adlı dünya tarihi eserini kaleme aldı. Bu eserin ilk cildi Mukaddime ve Tarihe Giriş adlarıyla bilinir.

Çok büyük bir emeğin ürünü olan Mukaddime, genel dünya tarihi üzerine bir eserdir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN