Arama

Düşkünler yurdu Darülaceze'nin bilinmeyen fotoğrafları

Şişli ilçesinde bulunduğu caddeye ismini veren Darülaceze'nin, 1895 yılında Sultan II. Abdülhamid Han'ın fermanıyla kurulduğunu biliyor muydunuz? Ya da kurulduğu günden bu yana 29.000'i çocuk olmak üzere toplam 72.000 kişiye şefkat yuvası olan bu kurumun; din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç herkese hizmet verdiğini? Sizler için, düşkünler yurdu Darülaceze'nin bilinmeyen fotoğraflarını derledik.

Şişli ilçesinde bulunduğu caddeye ismini veren Darülaceze, 1895 yılında Sultan II. Abdülhamid Han'ın fermanıyla kurulmuştur.

Darülaceze'nin kuruluş sürecine bakıldığında ana etkenin, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi sonrası oluşan sosyal hayatın etkili olduğu görülmektedir.

Osmanlı'nın mağlubiyeti ile neticelenen savaştan sonra, özellikle Balkanlardan gelen muhacirler İstanbul'da cami, medrese, tekke han gibi mekanlarda misafir edilmiştir.

İstanbul Savaşı sonrası binlerce dul kadın, yetim çocuklar, sakat ve iş göremeyecek durumda olan insanlar ile dolmuştu. Kimsesiz çocuklar ve dul kadınlar Gülhane'de açılan Mühacirin Dul ve Eytamhanesi'nde, tedaviye muhtaç olanlar ise Muhacirin Hastanesi'nde koruma altına alınmıştı.

Sultan II. Abdülhamid, savaşın bu olumsuz izlerini kalıcı olarak silebilmek adına bazı müesseseler oluşturma kararı almıştır.

Sultan'ın, 30 Mart 1890 tarihli iradesinde, "İstanbul'daki dilencileri, sokaklarda başıboş gezen kimsesiz çocukları, cami avlusunda yatan kimsesiz muhtaçları bir araya toplayıp ıslah ederek sanat sahibi yapmak, kimsesizlerin son ömürlerini huzur içinde yaşamlarını sağlamak için bir Darülaceze kurulmasını'' ferman ile emir buyurduğunu görmekteyiz.

Yapılması düşünülen bu kurum vasıtasıyla, eğitim ve bakımları temin edilecek kişilerin zamanla topluma kazandırılması amaçlamıyordu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN