Arama

Dünyayı sömüren aile nasıl zengin oldu?

Dünyayı kasıp kavuran, birçok ekonomik ve siyasi olayda parmağı olan Rockefeller'lar, insanlık dışı uygulamalarla tarihin en nefret edilen ailelerinden biri oldu. Bu nefret o kadar büyüktü ki, suikasta kurban gitme korkusuyla Rockefeller'lar evlerinde onlarca koruma barındırıyordu. Tarihte bugün, John D. Rockefeller'ın torunu Nelson Rockefeller'ın doğum yıl dönümü olarak biliniyor. Sizler için Amerikan tarihine kara bir leke olarak düşen birçok uygulamanın sahibi olan bu ailenin geçmişini araştırdık.

  • 1
  • 18
İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR
İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR

Dünyayı kasıp kavuran, birçok ekonomik ve siyasi olayda parmağı olan Rockefeller'lar, insanlık dışı uygulamalarla tarihin en nefret edilen ailelerinden biri oldu.

  • 2
  • 18
NEFRET ETMEK İÇİN BİRÇOK SEBEP
NEFRET ETMEK İÇİN BİRÇOK SEBEP

Rockefeller'lardan nefret etmek için birçok sebep vardı. Hırsız, kadın ve çocuk katili, manipülatörler ve yalancılar… Amerikan tarihine kara bir leke olarak düşen birçok uygulamanın sahibi olan bu aile, adları bile geçince insanları ürpertecek bir geçmişe sahip.

Rockefeller ailesinin karanlık geçmişinin analizini izlemek için tıklayın.

  • 3
  • 18
NELSON ALDRICH ROCKEFELLER KİMDİR?
NELSON ALDRICH ROCKEFELLER KİMDİR?

Nelson Aldrich Rockefeller, New York valisi ve ABD'nin 41. başkan yardımcısı. Cumhuriyetçi Parti'nin ılımlı kanadının önderlerindendi. Standard Oil Company'nin kurucusu John D. Rockefeller'ın torunuydu. 1930'lar boyunca The Chase National Bank (daha sonra The Chase Manhattan Bank), Rockefeller Merkezi ve Creole Petroleum gibi aile şirketlerinde çalıştı. 1958'de New York valiliğine seçilen Rockefeller; 1962, 1966 ve 1970'te yeniden aynı göreve geldi.

  • 4
  • 18
KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER
KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER

Valiliği sırasında eyaletin ekonomi, kültür ve eğitim politikalarında ve uygulamalarında köklü değişikliklere gitti. 1973'te valilikten çekildi. Richard Nixon'ın istifasıyla boşalan başkanlık görevini üstlenen Gerald R. Ford tarafından 19 Aralık 1974'te başkan yardımcılığına getirildi ve Ford yönetiminin sonuna değin (Ocak 1977) bu görevini sürdürdü. Aynı zamanda ünlü bir sanat yapıtları koleksiyoncusu olan Rockefeller, National Museum of Art'ın mütevelli heyeti üyesi ve 1982'de Michael C. Rockefeller Binası adıyla Metropolitan Sanat Müzesi'ne bağlanan New York kentindeki İlkel Sanat Müzesi'nin kurucusu ve başkanıydı.

  • 5
  • 18
DÜNYAYI SÖMÜREN AİLE NASIL ZENGİN OLDU?
DÜNYAYI SÖMÜREN AİLE NASIL ZENGİN OLDU?

1990'lı yılların başında insanlar onlardan o kadar nefret ediyorlardı ki evlerinde suikaste kurban gitme korkusuyla onlarca koruma bulundurmak zorunda kalmışlardı. 1896 yılında suikaste uğradı ve bundan sağ çıkmayı başardı. Bu arada petrol çıkarma ve taşıma işlerinde yenilikler yaptı. 1982'de Amerika'nın ilk gerçek milyoneri oldu.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN