Arama

Abdülhamid arşivinden Almanya fotoğrafları

II. Abdülhamid, fotoğrafa büyük önem veren ve bu alandaki gelişmeleri yakından takip eden bir sultandı. Devrini aşan bir şahsiyet olan Sultan II. Abdülhamid, tüm dünya coğrafyaları için belge niteliği taşıyan, dünyanın en büyük fotoğraf arşivine sahipti. Abdülhamid'in fotoğraf arşivlerinden, Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya'nın 1890-1905 arası yıllara ait fotoğraflarını siz değerli Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

  • 1
  • 49
Dünyayı yakından takip eden sultan: II. Abdülhamid
Dünyayı yakından takip eden sultan: II. Abdülhamid

Sultan II. Abdülhamid, dönemin koşulları nedeniyle Yıldız Sarayı'ndan pek çıkmamasına rağmen dünyayı yakından takip eder, bilimsel ve teknolojik gelişmelere büyük ilgi gösterirdi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en zor zamanlarında tahtta kalan Abdülhamid'in ilgi alanlarından biri ise, fotoğrafa olan merakıydı.

  • 2
  • 49
Dünyanın en büyük fotoğraf arşivini oluşturdu
Dünyanın en büyük fotoğraf arşivini oluşturdu

Her şeyden haberdar olmak isteyen Sultan Abdülhamid, bir kısmını ordu bünyesindeki subaylar arasından yetiştirdiği fotoğrafçıları aracılığıyla, hem Osmanlı İmparatorluğu'nda, hem de dünyanın farklı coğrafyalarında olup bitenleri izlemişti.

"Yıldız Albümleri" ya da "Abdülhamid Albümleri" olarak bilinen ve dünyanın en büyük fotoğraf arşivi olarak kabul edilen 35 bin parçalık albümler, Abdülhamid'in bu ilgisi ve merakının ürünü. Bu değerli koleksiyon, başta İstanbul olmak üzere, tüm Osmanlı coğrafyası ve dünya ülkeleri için bir belge niteliği taşıyor.

  • 3
  • 49
Fotoğraf sanatına gönül veren ilk isimler
Fotoğraf sanatına gönül veren ilk isimler

Albümlerdeki fotoğrafların bir kısmı, dönemin önde gelen fotoğrafçılarına saray tarafından sipariş edilerek çekildi; bir kısmı ise, Abdülhamid'in fotoğrafa olan ilgisini bilen farklı ülkelerdeki profesyonellerden hediye olarak gönderildi. Abdülhamid'e fotoğraf gönderen sanatçılar, aynı zamanda fotoğraf sanatı tarihinin ilkleri olarak tanınıyor.

Abdülhamid'in albümlerinden, o dönemde Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya'nın 1890-1905 arası yıllara ait fotoğrafları ise Brandseph ve Wilhelm Hermes tarafından çekilmiş.

  • 4
  • 49
Yeni Saray’da Arslan Heykeli Yolu
Yeni Saray’da Arslan Heykeli Yolu

Fotoğraf: Brandseph, 1890-1905

Yeni Saray'da Arslan Heykeli Yolu, Stuttgart – Baden Württemberg Eyaleti. U şeklindeki Yeni Saray 1746-1807 tarihleri arasında inşa edildi.

  • 5
  • 49
Eski tarz mimari binalar, Stuttgard
Eski tarz mimari binalar, Stuttgard

Fotoğraf: Brandseph, 1890-1905

Eski tarz mimari binalar, Stuttgard – Baden Württemberg Eyaleti

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN