Arama

12 Eylül şehidi Mustafa Pehlivanoğlu

12 Eylül 1980 Darbesi'nin ardından ilk idam edilen isimlerden biriydi Mustafa Pehlivanoğlu. Masum olduğu halde cunta lideri Kenan Evren'in "Adaletli olsun diye bir sağdan, bir soldan astık" sözlerinin kanıtı niteliğinde, solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idamına karar verilmişti. Mustafa Pehlivanoğlu, darağacına gitmeden önce ailesine bıraktığı son mektupta "Zafer her zaman Allah'a inananlarındır" demiş; onun bu mektubunu Erdoğan, başbakan olduğu dönemde meclis kürsüsünden okumuş ve gözyaşlarını tutamamıştı.

  • 1
  • 16
MUSTAFA PEHLİVANOĞLU KİMDİR?
MUSTAFA PEHLİVANOĞLU KİMDİR?

Mustafa Pehlivanoğlu, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücüydü. Tutuklandıktan sonra işkence ile ifade verdiğini söylemesine rağmen o dönemde idama mahkûm edilmişti.

Ardından Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bilgisi dâhilinde cezaevinden kaçırılmış ancak tekrar yakalanmıştı.

  • 2
  • 16
‘ADALETLİ OLSUN DİYE BİR SAĞDAN BİR SOLDAN ASTIK’
‘ADALETLİ OLSUN DİYE BİR SAĞDAN BİR SOLDAN ASTIK’

İdam kararını veren hâkim, Cunta lideri Kenan Evren'in "Adaletli olsun diye bir sağdan, bir soldan astık" sözlerinin kanıtı niteliğinde, solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye asıldığını yıllar sonra itiraf etmişti.

Ailesi, oğullarının idam edildiğini ziyarete geldiklerinde öğrenmişlerdi. Mustafa Pehlivanoğlu, ailesine bıraktığı mektupta ise "Zafer her zaman Allah'a inananlarındır" demişti.

  • 3
  • 16
KATLİAMDAN ONU SORUMLU TUTTULAR
KATLİAMDAN ONU SORUMLU TUTTULAR

1978 yılının Ağustos ayında, Ankara'nın Balgat Semti'nde bir kahvehane taranması ardından beş kişi hayatını kaybetti. Kanlı görüntüler defalarca dönemin tek kanalı olan TRT ekranına getirildi.

Olay ertesi gün sol gazeteler tarafından "Ülkücülerin Ankara'da gerçekleştirdiği katliam" olarak nitelendirildi.

  • 4
  • 16
SUÇSUZ OLMALARINA RAĞMEN İDAM CEZASI ALDILAR
SUÇSUZ OLMALARINA RAĞMEN İDAM CEZASI ALDILAR

Saldırının hemen ardından, İsa Armağan ve Mustafa Pehlivanoğlu, yakalanarak cezaevine konuldu.

Suçsuz oldukları söylenmesine rağmen yargılandılar ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 18 Ekim 1979'da idam cezasına çarptırıldılar. Cezaları, 16 Temmuz 1980'de Askeri Yargıtay tarafından onandı.

  • 5
  • 16
İDAM CEZASI KESİNLEŞİNCE CEZAEVİNDEN KAÇIRILDILAR
İDAM CEZASI KESİNLEŞİNCE CEZAEVİNDEN KAÇIRILDILAR

İsa Armağan ve Mustafa Pehlivanoğlu, darağacına adım adım giderken kimsenin aklına gelmeyen bir gelişme oldu. Balgat Katliamı sanıklarından bu iki genç, bir operasyonla Mamak Askeri Cezaevi'nden kaçırıldılar.

Onların kaçtığına arkadaşları bile inanamamıştı. Çünkü Ankara'da sıkıyönetim uygulanırken, son derece sıkı korunan bir askeri cezaevinden iki kişinin birden kaçması imkânsız görülüyordu. Bu yüzden, onların gizlice götürülüp idam edildikleri düşünülüyordu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN