Arama

Vatan ve millet sevdalısı bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

Siyasete 1968'de Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan, 1993'te de Büyük Birlik Partisini kuran Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 10 yıl geçti. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişi Yozgat'ta yapacağı mitinge giderken helikoptere binmiş, ancak Türkiye'yi yasa boğan bir kaza sonucu yaşamını yitirmişti. " Ordu gözbebeğimizdir ancak namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam." sözleriyle, Türk siyasetine damga vuran Yazıcıoğlu, 31 Mart 2009'da vasiyeti üzerine Taceddin Dergâhına defnedildi. İşte vatan ve millet sevdalısı Muhsin Yazıcıoğlu hakkında bilinmesi gerekenler…

  • 1
  • 25
Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 10. yılı
Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 10. yılı

Siyasete 1968'de Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan, 1993'te de Büyük Birlik Partisini kuran Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 10 yıl geçti. Yazıcıoğlu, 2009'da Kahramanmaraş'ta helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. 22 Mart 2009'da BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, partisince Çağlayan'da düzenlenen mitinge katıldı.

  • 2
  • 25
Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?
Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954'te Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamlayan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitirdi.

Siyasete 1968'de Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan Yazıcıoğlu, 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı. Yazıcıoğlu, önce Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı, sonrasında da Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Muhsin Yazıcıoğlu, 1978'de yoluna Ülkücü Gençlik Derneği Kurucu Genel Başkanı olarak devam etti, 1980'de ise MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevine getirildi.

  • 5
  • 25
"Eller silah değil, kalem tutmalı"
Eller silah değil, kalem tutmalı

Anadolu gençliğinin okuyarak adam olması, milletine ve vatanına hizmet etmesi gerektiğini her zaman dile getiren Yazıcıoğlu, 24 yaşındayken dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e mektup yazarak "Eller silah değil, kalem tutmalı" diyen bir gençlik lideriydi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN