Arama

Yazmanın dayanılmaz ağırlığını anlatan filmler

Bir tür sanatsal uğraş olan ve insanın kendine yolculuğunu ifade eden yazmak eylemi, özgünlüğün yanında yaratıcılığı da beraberinde getiriyor. Çok sayıda soru ile başlayan bu eylemin temel belirlenimi ise "ne yazıyorum" üzerine kurulu. Peki, tanıdığımız tüm yazarların bir ritüeli var mıydı veya bir insan neden yazmak isterdi? Bu sorulara cevap olan; yazarak nefes alan insanların hikâyelerinin anlatıldığı ve ruhunuzda yazma dürtüsü varsa bunu tetikleyecek filmleri kısaca derledik.

  • 1
  • 14
Stranger Than Fiction/Lütfen Beni Öldürme – 2006
Stranger Than Fiction/Lütfen Beni Öldürme – 2006

Hayatının başka bir kişi tarafından yönetildiğini fark eden Harold Crick'in hayatını değiştirmek için girdiği çabanın hikâyesini anlatan film fantastik komedi türündedir.

Lütfen Beni Öldürme film özeti:

Herkesin senin hayatının bir hikâye olduğunu biliyor. Ama ya bir hikâye, bu kez senin hayatının ta kendisi ise? Harold Crick, vasat bir IRS ajanıdır. Monoton, sıkıcı ve sürekli kendisini tekrar eden türden. Ancak bir gün tüm bunlar değişir çünkü Harold, kafasının içinde ona hayatını dikte eden bir yazarın sesini duymaya başlamıştır. Harold, bu sesi televizyonda gördüğü saygın bir yazarın sesine benzetir. Ancak hikâye ne vakit Harold'ın öleceğinden dem vurur, Harold bu hikâyeyi yazanın peşine düşer. Yaşamını kurtarmak uğrunda yazardan hikâyenin sonunu değiştirmesini isteyecektir. Çok geç kalmadan.

  • 2
  • 14
Adaptation/Tersyüz – 2002
Adaptation/Tersyüz – 2002

Film, filmin kendisinin yazılma sürecini anlatmaktadır. Senaryosunun Charlie Kaufman yazdığı filmin başrollerinde Nicoles Cage ve Meryl Streep bulunmakta.

Ünlü senarist Charlie Kaufman, otobiyografik diyebileceğimiz bir hikâyeyi anlatıyor. Orkideler üzerine yazılmış bir kitabın senaryolaştırılması sürecini ele alan ve metnin yeni bir forma çevrilmesi sürecinde yaşanan buhranlı kısmı aktaran gayet önemli bir film.

Tersyüz film özeti:

Charlie Kaufman, dönemin en meşhur kitaplarından biri olan The Orchid Thief'ı Hollywood için senaryolaştırmaya çabalamaktadır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bir türlü senaryosunda yeni adımlar atamamakta, attığı her adımda da daha fazla tıkanmaktadır. Yaşadığı tüm bu sıkıntılı süreç ona yetmiyormuş gibi bir de son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çabalayan ikiz kardeşiyle didinmektedir. Geçen her gün Charlie'nin biraz daha kaybolmasına ve kendi başını belaya sokmasına yol açacaktır.

  • 3
  • 14
Anonymous/Anonim – 2011
Anonymous/Anonim – 2011

William Shakespeare'ın sandığınız Shakespeare olduğuna emin misiniz? Kraliçe Elizabeth dönemi İngilteresinde geçen hikâye, yüzlerce yıldır onlarca entelektüelin kafasını kurcalayan bir soruya odaklanıyor: İngiliz edebiyatının en büyük ismi William Shakespeare'in eserlerinin arkasında başka biri mi vardı? Onlarca edebiyat eseri başka birilerinin kaleminden çıkmış olabilir miydi?

Anonim film özeti:

Konuya ömrünü adamış uzmanlar, yazılmış onlarca kitap ve üretilen teorilerden sonra şimdi Roland Emmerich, Anonim filmiyle İngiliz edebiyatına aynı soruyu soruyor. Dönemin skandal dolu siyasetine ayna tutarak, Kraliyet ailesinin küstah ve güç tutkunu hali Londra'da 'sahneleniyor'...

Kurtuluş Günü, Godzilla, Yarından Sonra, MÖ.10,000, 2012 gibi büyük bütçeli filmlerin arkasındaki isim olan Roland Emmerich'in yönetmenliğinde çekilen Anonim'in senaryosu ise John Orloff'a ait. Filmde William Shakespeare rolünü ise Rafe Spall canlandırıyor...

  • 4
  • 14
Midnight In Paris/Paris’te Gece Yarısı – 2011
Midnight In Paris/Paris’te Gece Yarısı – 2011

Her insan kendinden önce yaşanmış zamanlara dönmek ister. Bir yazarın Paris sokaklarındaki düşleri ile Woody Allen'in romantik dilinin birleşimi. Sıradan bir romantik-komedi filmi olmaktan kurtaran şey, kuşkusuz bir Woody Allen filmi olması ve onun sinemacılığının her kareye işlenmiş olması.

Bu seçki içerisinde, "yazma eylemi" sürecinden en uzakta kalan ama edebiyata en yakın olan filmlerden biri, Paris'te Gece Yarısı. Evlilik öncesinde Paris'e tatile giden ve çok da uyumlu olmayan bir çiftin ilişkisiyle başlayan film, kahramanımızın bir gece antika bir arabaya binerek geçmişe gitmesiyle devam ediyor.

Paris'te Gece Yarısı film özeti:

Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş gereği Paris'e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir.

Zira bu genç adam, Paris'e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir.

  • 5
  • 14
Ruby Sparks/Hayalimdeki Aşk – 2012
Ruby Sparks/Hayalimdeki Aşk – 2012

Genç ve ödüllü yazar Calvin Weir-Fields'in yeni kitabını yazarken yarattığı genç kadın Ruby, hiç beklenmedik bir şekilde yazarın hayatına dahil olur.

Hayalimdeki Aşk film özeti:

Calvin genç yaşında büyük başarı elde etmiş ama hızlı yükselen kariyerinde şimdi duraklama evresine giren bir yazardır; sanki ilhamı tutulmuştur. Bu durumla başa çıkmak içinse ilginç bir yol dener. Kendini yeni bir romansın içine sokmaya karar verir ve kendisini seveceğini düşündüğü bir dişi karakter yaratır, ve adını Ruby koyar. Fakat bir hafta sonra Ruby kanlı canlı salondaki kanepede oturuyordur! Calvin kelimelerinin nefes alan bir canlıya dönüştüğünü görünce ne yapacağını şaşırır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN